Ako si vhodne vybrať satelitné prijímače
Keďže satelitné prijímače patria medzi najdôležitejšie komponenty satelitnej zostavy, ich výber určite netreba brať na ľahkú váhu. Takže predtým, než prejdete k samotnej kúpe je veľmi dôležité, aby ste si vybrali svojho satelitného operátora a dobre si rozmysleli, ktoré výhody satelitnej digitálnej televízie budete chcieť využívať.
Štandardné vs. vysoké rozlíšenie
Aj keď dnes už v obchodoch nájdete poväčšine iba televízory s rozlíšením HD alebo Full HD, nie každý takýto televízor má aj doma. V prípade, že teda vlastníte starší televízor, stačí ak si kúpite satelitný prijímač so štandardným obrazovým rozlíšením SD. Napriek tomu, kupovať takýto prijímač je dosť nezmyselné, pretože ak aj dnes televízor s vysokým rozlíšením nemáte, vďaka neustále klesajúcim cenám sa situácia môže zmeniť a satelitný prijímač so štandardným rozlíšením budete musieť vymeniť. Samozrejme v prípade, že chcete sledovať vaše obľúbené filmy vo vysokom rozlíšení. Ak teda nechcete zbytočne vyhadzovať peniaze, kúpte si satelitný prijímač s podporou HD.
Satelitné prijímače podľa operátora
Satelitné prijímače, ako už bolo spomenuté vyššie, treba vyberať aj na základe toho, ktorého poskytovateľa satelitnej televízie si vyberiete. A to z veľmi jednoduchého dôvodu. Väčšina televíznych staníc sa totiž kvôli autorským právam vysiela kódovane. To znamená, že parabola zachytí zakódovaný signál, ktorý je bez použitia dekódovacej karty na vašej TV nemožné zobraziť. Satelitný prijímač, ktorý si vyberiete, by mal podporovať kódovací systém vášho operátora. Mali by ste si teda vybrať prijímač s čítačkou kariet, schopnou čítať satelitné karty operátora v určenom kódovacom systéme. V ponuke špecializovaných predajní nájdete satelitné prijímače s čítačkou určitého kódovacieho systému, napr. Irdeto, alebo prijímače s univerzálnymi čítačkami. Ak si vyberiete prijímač s čítačkou iného kódovacieho systému, budete potrebovať CA modul s konkrétnym systémom, ktorý s dekódovacou kartou umiestnite do CI slotu prijímača.
Čo viac si všímať
Výber prijímača však treba prispôsobiť aj vašim požiadavkám a nárokom. Ak si napríklad chcete svoje obľúbené programy nahrávať, hľadajte satelitné prijímače s funkciou PVR, ktorá túto činnosť umožňuje. Prijímač by mal mať v tomto prípade HDD alebo USB výstup na pripojenie externého HDD. K PRV patrí aj funkcia Timeshift, umožňujúca pozastavenie alebo pretáčanie sledovaného programu. Veľmi užitočnou funkciou je určite aj elektronický programový sprievodca EPG, ktorý vám okrem iného umožní prezeranie televízneho programu aj na niekoľko dní dopredu.
Na trhu nájdete mnoho druhov satelitných prijímačov, ktoré sa okrem funkcií líšia aj cenou. Vysoká cena však nemusí vždy odrážať aj kvalitu produktu. Ak si urobíte prieskum alebo sa poradíte s niekým kto sa vyzná, môžete nájsť i kvalitný a spoľahlivý prijímač za veľmi výhodnú cenu.