Výber a inštalácia domovej klimatizácie 

    Prečo je správny výber domovej klimatizácie taký dôležitý? V prvom rade je to preto, aby nainštalované klimatizačné zariadenie nemalo ani príliš nízku, ani príliš vysokú účinnosť. V prvom prípade bude klimatizácia nútená pracovať na najvyšší výkon. Tým sa zvýšia prevádzkové náklady, zariadenie sa rýchlejšie opotrebuje a bude náchylnejšie na častejšie poruchy. Okrem toho bude ťažké dosiahnuť očakávanú teplotu počas období najvyšších letných horúčav.  

    V druhom prípade bude príliš vysoká účinnosť zariadenia znamenať, že hneď na začiatku preplatíme zbytočne vysoký výkon. Klimatizácia sa počas prevádzky  častejšie vypína, čo môže následne viesť k problémom s kompresorom. 

klimatizácia v byte vzadu
Optimálna účinnosť klimatizácie je kľúčová pre životnosť klimatizácie i náklady.

Inštalácia klimatizácie v dome 

     V prípade rodinných domov je najčastejšou miestnosťou pre inštaláciu klimatizácie miesto, kde trávite najviac času. Napríklad obývačka. To však v žiadnom prípade nie je prekážkou pre inštaláciu do iných miestností, hoci aj do spálne. Výkon zariadenia by mal byť vždy prispôsobený objemu miestnosti. Tieto úvahy vo všeobecnosti neplatia pre prenosné klimatizácie z dôvodu ich mobility a používania tej istej jednotky na rôznych miestach. 

    Súčasťou ponuky na trhu je aj montáž delenej tzv. multisplitovej nástennej klimatizácie. Toto riešenie umožňuje komplexný prístup ku každému užívateľovi a zabezpečuje tepelnú pohodu pre členov domácnosti.  Špecialisti na inštaláciu klimatizácie vyberú zariadenie vhodné pre danú miestnosť, pričom zohľadnia všetky faktory ovplyvňujúce výkon klimatizácie. 

klimatizácia nad posteľou
Pri inštalácii klimatizácie sa oplatí obrátiť sa na špecialistov.

Vhodný výber klimatizácie  

     Na trhu je dostupných množstvo klimatizácií, ktoré sa líšia značkou, cenou, vzhľadom a výkonom. Pri výbere sa oplatí zvážiť očakávaný efekt a spoľahlivosť. Odborný výber klimatizácie pre danú miestnosť berie do úvahy tieto kritériá: 

  • množstvo slnečného žiarenia, 
  • expozícia okna a veľkosť presklenej plochy, 
  • zateplenie budovy, 
  • zdroje tepla (počet zariadení zvyšujúcich teplotu), 
  • zatienenie miestnosti (inštalované rolety alebo žalúzie) a  
  • umiestnenie miestnosti (prízemie, poschodie, podkrovie). 

Servis a  údržba klimatizácie    

     Chladiaci výkon ovplyvňuje veľa faktorov, preto sa oplatí zveriť výber a inštaláciu klimatizácie odborníkom. Nezabúdajte ani na pravidelný servis zariadenia. Mal by sa vykonávať aspoň raz ročne a pri častom používaní dokonca dvakrát ročne. Predídete tak hromadeniu škodlivých látok a  udržíte si klimatizačné zariadenie v dobrom technickom stave.