Renovácia strechy pomocou farby na kov
Strechy z pozinkovanej ocele, ktoré sa používajú na zastrešenie domov, garáží alebo iných prístreškov si z času na čas vyžadujú našu pozornosť. Údržba je nevyhnutná kvôli odlupujúcej sa farbe, hrzi a pod. Ak sa však tieto závady včas odstránia, strecha bude mať dlhšiu životnosť a nebude nutné ju tak skoro meniť. Závidí od toho, ako sa strecha ošetrí a aké farby na kov sa použijú. Profesionálne vyrobené a namiešané farby na kov ponúka napríklad San Marco. Užitočné rady o tom, ako to urobiť čo najlepšie, nájdete v nasledujúcich riadkoch.
Základom je príprava podkladu
Pre čo najdlhšiu životnosť strechy je najdôležitejšie, aby sa farba na kov dobre priľnula. Je preto nevyhnutné aby sa stará olupujúca farba a hrdza najprv odstránili. Výbornými pomocníkmi sú brúsky (vibračná, uhlová) alebo oceľová kefa, ktorá sa hodí na vlnitý plech. Dbajte na to, aby ste túto prácu odviedli naozaj dôkladne. A ak si s niektorými miestami nebudete vedieť dať rady, siahnite po chemickom odstraňovači starých náterov.
Keďže pri brúsení sa môžu odhaliť rôzne chybičky, je potrebné ich eliminovať. Vymeniť hrdzavé klince za pozinkované s gumovým tesnením a zatmeliť rôzne defekty, ktorými by mohla prenikať voda. Najlepšie je urobiť to hneď, aby sa nestalo, že sa na to zabudne.
Na streche však aj po týchto úkonoch môže ostať nejaká hrdza a nie všetky farby na kov si s ňou dokážu poradiť. Je preto dobré použiť odhrdzovací náter, ktorý hrdzu stabilizuje a strechu ochráni pred ďalšou koróziou. Tento náter nie je vôbec drahý a hrdzu premení na stabilný podklad.
K príprave podkladu patrí aj umytie strechy. Môžu sa na nej nachádzať rôzne nečistoty alebo mastnoty, ktoré sa mohli vytvoriť pri komíne či dôsledkom čistenia strechy. Ak chcete aby sa farba dobre priľnula, strechu umyte saponátom a opláchnite vodou pomocou záhradnej hadice.
Renovácia strechy končí nanesením farby na kov
Pri čistení strechy sa môže stať, že niektoré časti je treba nahradiť. Ak sa siahne po lacnejšom materiáli, je môžné, že nebol ošetrený zinkom. Preto pred nanesením samotnej farby na kov je vhodné plechy natrieť aj podkladovým náterom. Pri tejto práci by nemali chýbať kvalitné štetce s pevným no jemným vlasom, ktorý pomôže farbu naniesť rovnomerne a bez rýh.
Nakoniec sa môže prejsť k samotnému naneseniu farby na kov. Aj keď je zvykom nanášať 2 vrstvy – základnú a vrchnú, na trhu sa dnes predávajú tzv. farby 2v1, ktoré prácu urýchlia a uľahčia. Tieto farby na kov sú totiž namiešané tak, aby sa perfektne spojili s podkladom, ale odolali i UV žiareniu. Základom týchto farieb je trvácna alkydová živica.
Ak si s výberom farby nebudete vedieť dať rady, obráťte sa na odborníkov alebo zamestnancov predajní.
Rada na záver
Na renováciu strechy pomocou farby na kov si vyberte radšej chladnejšie počasie. Na rozpálenom plechu sa totiž určite nebude pracovať veľmi príjemne. Samozrejme nezabúdajte ani na bezpečnosť a k práci si radšej zavolajte aj pomocníka.