Interiérové farby zútulnia Váš domov, alebo kanceláriu
Je pravdou, že väčšina ľudí volí pri výbere interiérovej farby klasickú bielu farbu. Bielou predsa nič nepokazíte. Možno si to mnoho ľudí ani neuvedomuje, ale farby dokážu ovplyvniť nielen dizajn interiéru, ale aj celkovú náladu človeka. Hovorí sa, že každý typ a odtieň farby dokáže vyvolať u človeka rôzne pocity. Prečo však väčšina ľudí zostáva pri klasickej bielej? Biela farba sa úzko spája so svetlom, pokojom, bezpečnosťou, čistotou a neutralitou. A preto, bielo vymaľované miestnosti pôsobia osvetlenejšie a v istom smere dodávajú človeku pocit bezpečia a čistoty. Ide teda o farbu, pri ktorej sa väčšina ľudí cíti pohodovo či už sú doma, alebo v práci. Avšak aj iné interiérové farby vyvolávajú pozitívne pocity človeka. Ako si teda vybrať tú správnu?
Výber vhodnej farby
Pri výbere vhodnej farby by sa malo samozrejme vychádzať najmä z toho, akú farbu máte radi. Interiérové farby zveľaďujú priestory, v ktorých trávite svoj čas. Tieto priestory by mali teda pôsobiť na vás príjemne. A preto, ak sa vám nejaká konkrétna farba alebo odtieň páči, vyvoláva vo vás príjemné pocity, nezáleží na všeobecných „pravidlách“, ktoré definujú, aké pocity, ktorá farba vyvoláva. Dôležité je si však uvedomiť, že ide o dlhodobú záležitosť. Keď maľujete, mali by ste počítať s tým, že s farbou ktorú zvolíte, budete v interakcii po dlhšiu dobu, ako len zopár mesiacov.
Interiérové farby a ich kvalita
Tak ako pri všetkom, aj interiérové farby môžeme rozdeliť na tie kvalitnejšie a menej kvalitné. Tie kvalitnejšie sa zväčša vyznačujú vyššou cenou v porovnaní s tými menej kvalitnými. Avšak, za kvalitu sa platí a v tomto prípade sa naozaj oplatí investovať. Nebudete predsa maľovať každý rok. Nie je to však len o tom, od akej značky, respektíve výrobcu farbu kupujete, ale aj o tom, ako danú farbu použijete. Pred maľovaním je potrebné sa uistiť, či sa predošlá farba na niektorých miestach neodlupuje. Pokiaľ áno, je potrebná oprava daného miesta. Následne je potrebná penetrácia stien prostredníctvom penetračného náteru. Ide o finálnu úpravu pred maľovaním, ktorá zvyšuje priľnavosť nasledujúcich vrstiev náteru finálnej farby. Následne necháte stenu dôkladne vyschnúť a môžete sa pripraviť na maľovku. Tak smelo do toho!