Dajte pozor na čierny kašeľ!
Ochorenie čierneho kašľa postihuje ľudí bez rozdielu veku. Napriek všeobecne prevládajúcemu názoru, že deti prekonávajú choroby ľahšie, je práve toto ochorenie pre ne mimoriadne nebezpečné a sprevádzajú ho život ohrozujúce komplikácie.
Prečo je čierny kašeľ tak nebezpečné ochorenie?
Čierny kašeľ, niekedy nazývaný aj divý kašeľ, sa zo začiatku prejavuje ako prechladnutie alebo chrípka. Celková únava, malátnosť, u detí zvýšená teplota alebo nádcha. Po piatich až desiatich dňoch sa tieto príznaky zväčša strácajú a nastupujú záchvaty dýchavičného kašľa, a to hlavne v noci. Zápal sliznice spôsobuje tvorbu veľkého množstva hlienu, ktorý pri vykašliavaní vyvoláva dávenie. Keďže dieťa ešte nemá dostatočne vyvinuté kašliace a dáviace reflexy má pocit dusenia, ktoré ho vyčerpáva, nevie spať a nevládze sa najesť. Neliečenie tohto ochorenia môže prerásť do zápalu pľúc alebo zápalu stredného ucha.
Ako môžem svoje dieťa chrániť?
Keďže sa ochorenie čierneho kašľa prenáša kvapôčkovou infekciou, jedinou spoľahlivou prevenciou je očkovanie. Od roku 2009 sa na Slovensku očkuje proti čiernemu kašľu, tetanu a záškrtu, látkou nazývanou DTaP. Očkuje sa v troch dávkach, do prvého roku života dieťaťa. Účinnosť vakcíny v priebehu šiestich rokov postupne vyprcháva, preto deti v prvej triede základnej školy chodia na preočkovanie.
Najviac postihovanou skupinou sú deti a adolescenti vo veku od 12-18 rokov. Po ukončení povinnej školskej dochádzky sa deti ešte raz preočkujú látkou so slabšou koncentráciou jednotlivých zložiek. Vedľajšie účinky očkovania sa prejavujú miernym opuchom, citlivosťou miesta vpichu, niekedy horúčkou. Všetky tieto príznaky sú však bez trvalých následkov a v porovnaní s možnými komplikáciami, pri prejavoch ochorenia, minimálne.
Ako pomôcť chorému dieťaťu?
Aj v tomto prípade platí, že poctivé vyležanie a zníženie telesnej námahy urýchľuje vyliečenie. Vhodné je aj chladnejšie prostredie a zvlhčovanie vzduchu. Preto treba často vetrať a na radiátor prehodiť mokrý uterák. Takisto rôzne bylinné odvary môžu dieťaťu uľaviť. Repíkový alebo kamilkový čaj ako súčasť pitného režimu, odvar zo šípok a čiernych ríbezlí ako náplň zvlhčovača vzduchu. Univerzálne sa dá použiť odvar zo skorocelu, ktorý urýchľuje vykašliavanie hlienov. Vyhnúť sa naopak treba mlieku a mliečnym výrobkom, ktoré dieťa ešte viac zahlienia. Ďalšie rady čo robiť a čomu sa naopak vyvarovať môžete získať od mamičiek na stránke Modrý Koník.