Zeolit a jeho využitie v poľnohospodárstve
Zeolit je prírodná hornina, ktorá má mimoriadne schopnosti. Tými sú adsorbácia, udržiavanie, uvoľňovanie a výmena rôznych chemických látok, toxínov, živín a iónov. Vďaka týmto schopnostiam sa táto vulkanická hornina používa v rôznych odvetviach – poľnohospodárstvo, stavebníctvo, priemysle, na čistenie a úpravu vôd a taktiež v domácnosti.
Prírodný zeolit – klinoptilolit
Zeolit je výsledkom pôsobenia tlaku a vysokých teplôt na sopečný popol usádzaný vo vrstvách. Pri tomto procese dochádzalo k rôznym chemickým a fyzikálnym premenám, ktorých výsledkom sú rôzne skupiny zeolitov. Najznámejším a najviac používaným zeolitom je minerál klinoptilolit, ktorý sa vďaka svojim vlastnostiam a schopnostiam už dlhšie využíva vo vyššie spomenutých odvetviach.
Je to pórovitý minerál, ktorý tvorí obrovské množstvo maličkých dutín a tunelov, zaberajúcich veľkú plochu. V týchto dutinkách sa nachádzajú katióny vápnika, draslíka, horčíka, ktoré sa uvoľňujú a nahrádzajú napríklad škodlivý amoniak. Zeolit je vo vode nerozpustný a veľmi odolný, preto je jeho využitie vhodné v rôznych odvetviach.
Prímes do kŕmnych zmesí
V poľnohospodárstve má zeolit široké využitie. Používa sa ako doplnok do kŕmnych zmesí pre hospodárske zvieratá. V prvom rade si treba uvedomiť, že je to prírodná hornina a teda zvieratám nemôže ublížiť. Ba naopak, podporuje ich trávenie, znižuje pH v žalúdku a adsorbuje. Vylučovaný amoniak je čoraz väčším problémom, ktorý sa vďaka zeolitu dá z veľkej miery riešiť. Táto hornina totiž pohlcuje amoniak v tráviacom trakte a výlučky zvierat zapáchajú menej.
Prímes do hnojív
V poľnohospodárstve sa zeolit používa aj ako doplnok mnohých hnojív. Z hnojiva totiž dokáže adsorbovať živiny, ktoré sú pre rastliny dôležité a po jeho aplikácii ich rastlinám môže rovnomerne uvoľňovať. Nedochádza tak k zbytočnému vyplavovaniu živín počas dažďa, pretože ide o je a vo vode nerozpustný nerast. Vďaka regulovanému prísunu živín sú rastliny zdravšie a úroda väčšia a krajšia.
Zeolit sa taktiež využíva pri zakladaní trávnika, alebo ako pôdny kondicionér – viaže na seba škodlivé látky, znižuje pH pôdy a keďže je schopný na seba viazať aj vodu, v potrebný čas ju pôde uvoľňuje.