Airsoft guličky ako strelivo

Airsoft guličky sa používajú ako strelivo pri airsoftových bojových hrách. Jednotliví hráči airsoftu využívajú pri streľbe rôzne typy airsoftových zbraní vystreľujúcich malé guľôčky s priemerom 6mm alebo 8mm. Tieto zbrane môžu byť nabíjané manuálne, elektricky, alebo fungujú na princípe stlačeného plynu. Základné tri modely airsoftových zbraní pracujú na rovnakom princípe, pri ktorom stlačený plyn alebo vzduch vystreľuje guľôčku. Väčšinou ide o repliky naozajstných strelných zbraní. Najkvalitnejšie z nich sa používajú k tréningovej príprave profesionálnych vojakov, policajtov alebo aj osobných strážcov.

Airsoftové strelivo

Ku streľbe z airsoftových zbraní počas simulovaných airsoftových operácií sa používajú plastové projektily guľového tvaru s označením BB. Za skratkou BB je v popise uvádzaná ráž (napr. BB6mm alebo BB8mm). Najčastejším kalibrom airsoftových zbraní je práve vyššie spomínaná BB6mm. Airsoft guličky majú vždy nepatrne menší ako uvádzaný priemer z dôvodu voľného priechodu hlavňou zbrane.

Airsoft guličky

Lesklé čierne BB guľôčky s priemerom 6 mm.

Hmotnosť airsoft guličky

Okrem priemeru rozlišujeme pri airsoft guličke aj jej hmotnosť. Najčastejšie hmotnostná škála BB6mm guličiek je od 0,12g po 0,45g. Čím silnejšia a výkonnejšia je airsoftová zbraň, tým ťažšie airsoft guličky sa v nej používajú. Najčastejšie používané airsoft guličky majú hmotnosť 0,25g.

Dokonca bio airsoft guličky

Airsoft strelivo vo forme guličiek má celoplastový charakter a zloženie. Ako základný materiál sa zvyčajne užívajú ABS či HIPS plasty. Potrebnej hmotnosti sa dosahuje pridaním minerálnych plnidiel. Vyrábajú sa však aj BIO guličky, v ktorých je bežný plast nahradený biologicky odbúrateľným materiálom. K rozkladu takýchto guličiek v prírode dochádza vplyvom súčasného pôsobenia priameho slnečného svetla, vzdušnej vlhkosti, tepla, pôdnych mikroorganizmov a baktérií.

Airsoft guličky

Airsoft je tímová hra užívateľov rôznych druhov airsoftových zbraní.

Airsfot nie je paintball

Obvyklý polčas rozpadu BIO guličiek sa pri optimálnych podmienkach pohybuje okolo jedného roka. Biodegradácia však prakticky neprebieha, ak sú guľôčky uložené v sáčku a preto ich skladovateľnosť v domácich podmienkach je výrazne dlhšia ako ten jeden rok. Na rozdiel od paintballu sa airsoft guličky nerozšírili vo farbiacom prevedení s gélovým vonkajším obalom a vnútornou tekutou či inou značkovacou náplňou.