Aké najrôznejšie zbrane poznáme?

zbrane

Primitívne zbrane

Zbrane sú témou, ktorá zaujíma a fascinuje prevažne mužskú populáciu, veď už v útlom detstve sa malí chlapci najradšej hrajú na rôznych bojovníkov, rytierov, vojakov či policajtov a hračky, ako sú napr. meče, kuše, pištole či pušky pri tom určite nesmú nechýbať. V neskoršom veku mužom určite nechýba vášeň a nadšenie pre všetky bojové a vojnové filmy alebo aj niektoré bojové športy. Zbraň mnohých mužov sprevádza aj v ich povolaní (napr. armáda, polícia, SBS), prípadne koníčkoch a záľubách, medzi ktoré patrí napr. lukostreľba, športová streľba na terč, ale aj poľovníctvo, kde je pre úspešný lov správna a kvalitná výzbroj nevyhnutná. V posledných rokoch patrí medzi veľmi trendové a populárne záľuby či koníčky aj paintball a airsoft, ktoré možno považovať za univerzálne adrenalínové hry pre všetky vekové kategórie.

Zbrane v najrôznejšom prevedení

zbrane

Koncepty – budú takto vyzerať zbrane v budúcnosti?

Pod pojmom zbraň sa nám väčšinou vybavia strelné zbrane ako je pištoľ, puška či vzduchovka, ale výber je oveľa bohatší a pestrejší ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Aj samotné strelné zbrane sa delia na mechanické, palné či dokonca raketové a tak existujú v rozličných prevedeniach, napr. krátke, malorážky, brokovnice, guľovnice, flobertky, plynové pištole, samopaly, ale za zbrane môžeme považovať aj rôzne nože, luk či kušu. Osobitnou kategóriou sú rôzne druhy historických zbraní a repliky, ktoré majú tiež veľký okruh svojich fanúšikov a zanietených zberateľov.

História

História zbraní je veľmi stará, dalo by sa povedať že rovnako stará ako ľudstvo samotné. Ľudia v snahe prežiť dokázali vymyslieť a zostrojiť rôzne typy zbraní od tých najprimitívnejších až po dnešné veľmi unikátne či dokonca inteligentné, napr. s laserovými technológiami. Od prvých jednoduchých kyjakov a oštepov, ktoré slúžili predovšetkým na lov a získanie obživy, prešli obranné a útočné nástroje naozaj dlhým vývojom a zdokonaľovaním. Za prevratnú zmenu môžeme považovať predovšetkým objav strelného prachu, ktorý bol základným podnetom pre vznik prvých strelných zbraní.