Aké používate svetlá na denné svietenie?

Je cena zárukou kvality a bezpečnosti?! Názory na túto tému sú stále odlišné, no my sa pokúsime nájsť pre všetkých užívateľov motorových vozidiel zlatú strednú cestu. Situácia nabrala rýchly spád hneď po tom, ako vo februári  2009 vstúpila do platnosti novela o cestnej premávke. S povinnosťou celodenného a celoročného svietenia sa ďalej rozvírila diskusia o tom, čo je najlepšie – rozsvietené obrysové svetlá so stretávacími alebo máte investovať do svetiel na denné svietenie?

Na toto nové svietenie sa okamžite začalo „valiť“ toľko podmienok vo funkciách a kvalite, až si mnohí chceli zostať pri svojich klasických „halogénkach“. Čo však spája všetky svetlá pre denné svietenie je skutočnosť, že musia byť optimálnou náhradou za hlavné osvetlenie vozidla.

Výhodou je aj to, že vám nemusia svietiť zadné svetlá a dosť ušetríte aj na životnosti hlavných svetiel. Pozor, denné svietenie môžete využívať len za dobrých svetelných podmienok (v hmle, v daždi a pod. musíte mať zapnuté stretávacie svetlá, respektíve svetlá do hmly).

daylight
Vyššia bezpečnosť na cestách vďaka dennému svieteniu.

Denné svietenie pre skutočné minimalizovanie nákladov  

Ešte pred kúpou a montážou denného svietenia skontrolujte označenie DRL a údaje o homologizácii. Pri montáži postupujte tak, aby ste ich od boku vozidla umiestnili do vzdialenosti max. 40 cm, zospodu vozidla min. 25 cm. Pozor, svetlá na denné svietenie musia byť od seba vzdialené približne 60 cm.

Denné svietenie zlepšuje viditeľnosť vozidiel, čím sa skvalitňuje aj celková bezpečnosť na cestách. Pri kúpe LED denného svietenia získavate garanciu nižšieho prúdového odberu. S tým sú spojené ďalšie benefity. Predstavujú tak menšiu záťaž pre autobatériu a alternátor. Sú šetrné voči životnému prostrediu, nevyžadujú si takmer žiadnu údržbu.

daylights
Obrovskou výhodou je aj úspora energie.

Ruka v ruke s nižšou spotrebou energie ide aj úspora na palive. Ak ste sa doteraz obávali pokút za nezapnuté svetlá, pri kúpe led denných svetiel s automatickým modulom, sú vaše obavy zbytočné. Tento typ svietenia sa rozsvecuje hneď po naštartovaní vozidla, keď motor vypnete alebo spustíte osvetlenie parkovacích či stretávacích svetiel, modul sa vypne.

Náš tip – LED denné svietenie je pre nás atraktívne nielen svojím moderným vzhľadom, ale aj vysokou odolnosťou a životnosťou diód. Niektorých výmena diód ani nezastihne, pretože skôr než svietenie „doslúži“ samo vozidlo. Obávate sa náročného zapájania? K dispozícii sú rôzne odborné servisy, kde vám vysvetlia zásady obsluhy a výhod z užívania.