Ako si správne vybrať stolové lampy

Na prvý pohľad bezproblémový výber lampy, sa môže rýchlo skomplikovať. Určite nie je dobrým riešením vybrať si prvú lampu, ktorá nám príde pod ruky. Pri výbere je dôležité si uvedomiť niekoľko faktorov. Miesto, tvar, no najmä účel vám uľahčia cestu k lampe, ktorá sa vám bude hodiť. Dôležitá je aj spotreba a výkon svietidla. Pri svetle a jeho intenzite si všímajte jeho svietivosti a farbu. Nie každý zdroj svetla ma spektrum rovnaké ako bežné svetlo. V nasledujúcich riadkoch si opíšeme akú rolu hrá pri výbere lampy miesto umiestnenia.

Pracovné stolové lampy

stolove-lampy

Stolové lampy na čítanie

Na každú prácu, nech je akéhokoľvek druhu, je potrebné poriadne si posvietiť. Na každom pracovnom stole (v práci, alebo doma) bez výnimky oceníte bežne dostupnú pracovnú lampu s flexibilným ramenom, ktoré možno ohnúť v akomkoľvek mieste. Zdrojom osvetlenia je väčšinou halogénová žiarovka. Ohybné rameno však nemusí byť nutnosťou. Pri výbere lampy sa určite stretnete s rôznymy prevedeniami, ktoré okrem praktickosti, vhodne zapasnu do interiérového riešenia. Stolové lampy pri práci by nemali osvetlovať priamo pracovnú plochu a tak sa radšej vyhýbajte lampám so širokým dolným okrajom. Ten spôsobuje, že väčšina priameho svetla dopadá smerom dole.

Lampy do detskej izby

Stolové lampy by v detskej izbe mali navodiť príjemnú atmosféru, v ktorej sa bude najmä dieťa cítiť dobre pri hraní, kreslení ale aj pri spánku.  V prvom rade je podstatná ochrana zdravia, hlavne zraku  detí. Lampa by mala byť dostatočne silná, aby osvetľovali priestor vhodný k učeniu, písaniu, čítaniu, hraniu sa s hračkami menších či väčších rozmerov. Ak chcete lampu na čítanie, kreslenie alebo inú prácu, voľte lampy s bielym svetlom. Tie sú silnejšie a svietia priamo, to zaručí že vaše dieťa si nebude kaziť oči pri slabom osvetlení. Naopak ak vaše ratolesti radi zaspávajú pri zažatej lampe, zamerajte sa na stolové lampy so žltým ukľudňujúcim svetlom. Rovnako je dôležité, aby sa neprehrievali, neboli z nebezpečných materiálov, aby boli úsporné na energiu.