Ako si správne vyskúšať novú obuv?

Šaty robia človeka a obuv ho dotvára. Bez topánok sa dnes skrátka nedá žiť. Preto je len na nás, ako si ju vyberieme, aby náš život bol v tomto smere čo najkvalitnejší. Do topánok sa oplatí investovať – finančne aj časovo, teda tým, že výberu obuvi venujeme patričný čas.

obuv
Do topánok sa oplatí investovať

Obuv si dobre vyskúšajte

Áno, to počúvame zo všetkých strán, obuv si treba dobre vyskúšať. Dokonca aj e-shopy ponúkajú zákazníkom možnosť prísť si ten ktorý model obuť fyzicky na predajňu. Ak je to nákup čisto cez internet, stále máte možnosť do nejakého časového intervalu (od 7 do 100 dní) obuv, v prípade že napokon nesadne, vrátiť. Tiež sa vám stalo, že ste si obuli nové lodičky a zdali sa vám voľné? Keď ste sa k nim vrátili neskôr, už vám sedeli lepšie? Že ste si to len namýšľali?

Určite nie. Naše nohy sa v priebehu dňa, závisí to aj od záťaže, menia. Zatiaľ čo ráno sú väčšinou bez opuchov a ľahko sa našuchneme napr. do tenisiek, do popoludnia naberú istý objem a tá istá teniska sa nám môže zdať užšia a máme pocit, že tlačí. Je to úplne prirodzené a treba s tým rátať. Preto je najlepšie vyberať si obuv popoludní alebo večer, kedy je noha namáhaná najviac a vy budete vidieť, ako bude reagovať aj potom, čo si novú obuv kúpite.

obuv
Obuv sa oplatí skúšať až poobede

Nohy máte dve

Presne tak, niekomu sa to môže zdať detinské, ale vyskúšať si vždy treba obe tenisky, obe čižmy či obe sandále. Nikto nemá obe nohy rovnako veľké a identické. Preto, hoci sa vám to nemusí pozdávať, niektoré odchýlky sa môžu prejaviť v tom, ako vám to ktoré číslo topánky sadne. Okrem toho, výrobcovia majú rôzne výrobné kopytá, teda formy, predlohy, podľa ktorých sa topánky vyrábajú. Takže nie vo všetkých značkách sa číslovanie 38 rovná tomu istému.

Vyskúšať si obe topánky má aj ďalší význam. Nikto z nás nie je neomylný a koľkokrát sa už stalo, že sme si v rýchlosti vyskúšali jednu topánku, super, sedela, tak sme dopárili druhú z krabice, veď presne tam chýbala a až pani pri e-kase sa s úsmevom spýtala, či sme si náročky zobrali dve ľavé…. Nakupovanie je zábavné, ak viete, ako na to, jeho plody v podobe skvelých topánok si budete užívať ešte dlho.