Ako si vybrať batoh?

Mať doma dobrý ruksak pripravený na našu ďalšiu expedíciu do neznáma alebo len na ďalší bežný pracovný deň je určite výhoda. Kvalitný batoh nám dokáže vydržať radu rokov. Stačí keď sa k nemu správame aspoň trošku šetrne. Ak už ideme kupovať nové batohy, mali by sme v prvom rade vedieť na aké použitie nám bude slúžiť. Na základe neho potom vieme odvodiť vlastnosti, ktoré by mal spĺňať. Samozrejme, že ak potrebujeme malý nenápadný batoh do mesta na dva zošity a desiatu, nebudeme kupovať drahý turistický ruksak s množstvom vreciek a úložných priestorov.

batoh

Mať doma kvalitný batoh nie je nikdy na škodu.

Turistický batoh

Batohy na turistiku existujú vo viacerých veľkostiach a prevedeniach. Tie menšie do 30 litrov objemu sú vhodné na výlety do dvoch dní. Tie väčšie nad 30 litrov, už vieme so sebou zobrať na dlhšie výlety. Ešte pred kúpou si ale rozmyslime čo všetko so sebou potrebujeme zobrať. Aj keď sa jedná o kratší výlet a potrebujeme si so sebou pribaliť aj inú pevnú obuv, turistické pomôcky, či jedlo, môže byť menší batoh nedostačujúci. Menšie batohy sú jednokomorové. Tie väčšie majú väčšinou dve komory pre lepšie rozdelenie vecí, ktoré potrebujeme odniesť. Pri kúpe batohu sa zamerajte na kvalitu a výstelku popruhov, aby vás pri záťaži nerezali do ramena. Výhodou sú rôzne bočné vrecká, balančné popruhy pri väčšom batohu na lepšie držania rovnováhy a prípadne aj odvetraný chrbtový systém.

batoh

Turistický batoh do prírody.

Cyklistický batoh

Tieto batohy bývajú jemne zahnuté do tvaru chrbtice pri bicyklovaní. Výhodou je, keď sú batohy uspôsobené na nosenie vodného vaku. Ten v prípade potreby viete vybrať a odniesť iný náklad. Batohy môžu byť vybavené vreckami, kde je možné dobre schovať pomôcky, ktoré sa pri ceste môžu hodiť. Popruhy by mali byť dostatočne vytvarované a polstrované pre lepší komfort. Hrudný popruh zabraňuje padaniu ramenný popruhov, čo môže byť otravné.

Bežecký batoh

Bežecké batohy sa tiež používajú na zabezpečenie pitného režimu. Objem batoha teda určite koľko vody si so sebou na vašu trasu zoberiete. Batoh ale môže mať aj viac prehriadok. Do jednej pohodlne uložíte hydrovak na pitný režim, a do druhého odložíte vestu alebo niečo pod zub. Pri bežeckom batohu je dôležité dávať si pozor na stabilitu. V tomto je najlepší batoh v štýle vesty, ktorý ma najlepšiu stabilitu. Lepšie batohy majú napríklad pútka na uchytenie trekových paličiek.