Ako správne vyčistiť a ako sa starať o dioptrické okuliare?

Čistenie okuliarov je každodenný rituál. Aj keď má väčšina z nás tendenciu používať na ich čistenie čokoľvek, čo je práve po ruke, či už spodok trička alebo papierovú servítku, nemusí to byť práve najlepší nápad. Aby ste mohli jasne vidieť po celý deň a vaše okuliare vydržali čo najdlhšiu dobu, pripravili sme pre vás návod ako správne vyčistiť dioptrické okuliare a ako sa o nich starať. Vedomosť, ako správne vyčistiť okuliare, zabezpečí aby bolo vaše videnie aj naďalej krištáľovo čisté.

dioptrické okuliare
Čistenie okuliarov je každodenný rituál

Ako správne vyčistiť dioptrické okuliare

Pamätáte si, čo vám vraveli rodičia tesne pred večerou? Urobte ich hrdými a začnime svoj čistiaci rituál umývaním rúk mydlom a horúcou vodou. Potom vodu prestavte a uistite sa, že voda z vodovodu je vlažná. Horúca voda by mohla poškodiť sklíčka. Počas oplachovania rúk chyťte okuliare a trochu ich opláchnite pod slabým prúdom vody a jemne ich očistite prstami. Vnútorný (nosový) okraj okuliarov a časť pri ušiach sú hlavnými miestami, na ktorých sa zbiera a usádza pot a mastnota. Preto venujte týmto miestam extra pozornosť.

Potom jemnými dotykmi osušte dioptrické okuliare mäkkým uterákom. Následne utierajte sklíčka špeciálnou handričkou na okuliare. Po úplnom vyschnutí môžete na sklíčka nastriekať čistič vhodný na sklá okuliarov (prípadne len do nich vdýchnuť) a následne zas utrieť špeciálnou handričkou, ktorá okuliare vyleští. Prípadne môžete použiť balené navlhčené utierky určené práve na okuliare.

dioptrické okuliare
Okuliare však nevydržia navždy

Tipy ako sa starať o dioptrické okuliare

Aby ste udržali dioptrické okuliare, teda ich sklíčka čisté po dlhší čas, musíte ich chrániť pred mydlom, tečúcou vodou a prachom. Ak ich práve nenosíte, skladujte ich na chladnom a suchom mieste, napr. v puzdre na okuliare. Ak ich nosíte zavesené na vlasoch, môžu sa od nich zašpiniť. Vždy ich čistite, len keď sú mokré a nepoužívajte na ne čistiace prípravky s obsahom alkoholu alebo amoniaku, ktoré môžu poškodiť povlak na sklíčkach. Špeciálnu handričku, ktorú nosíte so sebou umývajte raz týždenne, aby ste z nej odstránili všetky nečistoty a usadeniny. Ak používate balené navlhčené utierky, použite ich len raz. A nakoniec – aby ste predišli poškodeniu (poškrabaniu) šošoviek na okuliaroch, nepoužívajte papierové utierky, servítky, toaletný papier ani spomínané tričko.

Vyššie uvedené tipy vám zaručia, že vaše okuliare zostanú čisté a bez škrabancov tak dlho, ako je to možné.

Okuliare nevydržia navždy

Všetky sklíčka na dioptrických okuliaroch nakoniec dostanú niekoľko škrabancov. Pri nákupe svojich nových okuliarov sa vždy pýtajte na záruku proti poškriabaniu. Je to obzvlášť dôležité ak nosíte okuliare v prašných podmienkach.

Zároveň pred predpísaním nových okuliarov nezabudnite zájsť za svojim očným lekárom na vyšetrenie.