Ako vyčistiť matrac – praktické rady

MatracČlovek tretinu svojho života strávi v posteli. Niektorí ľudia okrem spánku a partnerských radovánok v posteli jedia, pracujú, učia sa, alebo ju používajú ako gauč na sedenie počas dňa. Hoci používame plachty a prikrývadlá, ktoré pravidelne perieme, naša posteľ nebude úplne čistá ak z času na čas nevyčistíme aj matrac.

Matrac môže ukrývať veľa nečistôt. Škvrny, špinu, prach, ba dokonca aj roztoče. Predstavte si, ako taký matrac bez pravidelnej údržby môže vyzerať po rokoch. Na takomto matraci sa iste nemôže spať dobre. Matrac nabitý prachom vám spánok bude iba čoraz viac znepríjemňovať. Vyčistiť ho síce nie je také jednoduché ako hodiť do práčky obliečky a plachty, ale nie je to zas ani taká strašná námaha.

Vysávanie je na prvom mieste

Najdôležitejší krok pri čistení matraca, a toto zvládnu aj tí najlenivejší, je vysávanie. V matraci sa totiž neukladá iba prach, ale aj odumreté bunky ľudskej kože a rôzne iné nečistoty. Pokiaľ máte doma psa alebo mačku, určite bude aj plný chlpov. Preto matrac treba aspoň raz za 3 mesiace, keď ho otáčate aby ste sa vyhli prípadným deformáciám, dôkladne povysávať.

Zbavte sa nepríjemného zápachu

matracPokiaľ váš matrac nepríjemne zapácha, či už kvôli nasiaknutému potu alebo staršiemu veku, aj na to existuje riešenie. Stačí ak matrac posypete sódou bikarbónou a necháte ju pôsobiť po dobu asi 30 minút. Potom matrac spolu so sódou poriadne povysávajte. Sóda bikarbóna by okrem nepríjemných pachov mala odstrániť aj iné nečistoty. Ak chcete aby matrac voňal ešte intenzívnejšie, primiešajte do sódy nejaký esenciálny olej, ktorý máte radi.

Ako vyčistiť škvrny z matraca

MatracKaždému z nás sa môže občas stať malá nehoda, a preto niekedy musíme bojovať z odstraňovaním škvŕn, ktorých pôvodom sú tekutiny z ľudského tela. Tým mám na mysli pot, krv, moč, zvratky. Pokiaľ sa niečo takého prihodí, k čisteniu treba pristúpiť čo najrýchlejšie. Škvrnu môžete vyčistiť viacerými spôsobmi. Prvým je vyčistiť ju mokrou handričkou, potom vysušiť suchou. Dôležité je, že voda musí byť studená. Ak škvrna nepovolí, vytvorte pastu zmiešaním soli, sódy bikarbóny a vody. Aplikujte, a po 30 minútach vydrhnite kefkou. Na vysušenie opäť použite handričku. Ak ani toto nezaberie, vyskúšajte zmiešať 2 diely peroxidu vodíka s jedným dielom saponátu. Použite kefku a asi po 5 minútach handričku na vysušenie.