Ako vyhnať zápach z topánok

S nosením topánok sa spája aj jeden veľmi nepríjemný problém, zápach. Je to však problém, na ktorý existuje až niekoľko riešení. Preto radikálne riešenie ako vyhodenie topánok do smetí nie je potrebné. Samozrejme ak už ide o extrém, asi nebude iná možnosť.

Na materiáli topánok a hygiene záleží najviac

topánky-teniskyPrv než si povieme ako zápach z topánok eliminovať, povedzme si ako zabrániť tomu, aby vôbec zapáchať začali. Jedným z dôvodov zapáchajúcich topánok, je nekvalitný materiál. Umelá koža je jedným z vašich najväčších nepriateľov. Preto pri výbere topánok sa zamerajte na materiál a radšej zaplaťte trochu viac. Vaša investícia sa časom osvedčí.

Aby ste zabránili vzniku zápachu, je potrené dodržiavať hygienu. Častým nosením topánok a neumývaním si nôh, dávate tak priestor pre tvorbu baktérii a tým aj zápachu. Preto najlepším spôsobom, ako sa tomu vyhnúť, je nechať topánky po použití vyvetrať napr. na balkóne a nohy umyť hneď alebo aspoň pred ďalším obutím si topánok.

Praktické rady ako udržať topánky bez zápachu

Aby vaše topánky nezačali zapáchať, v prvom rade ich musíte udržiavať čisté. Nemôžete čakať, že špinavé topánky budú voňať ako orgován. Na zahodenie nie je zakúpiť si priedušné stielky do topánok, ktoré neutralizujú pachy.

topánkyZaujímavým trikom ako sa zbaviť zápachu z topánok je použitie sódy bikarbóny. Okrem zápachu zabraňuje aj vzniku vlhkosti. Treba však dávať pozor na množstvo sódy, ktoré použijete. Prehrané množstvo vedie k vysúšaniu kože, preto topánky treba pravidelne ošetrovať krémami na to určenými. Pri kontakte s veľkou vlhkosťou, sa môžu vytvárať škvrny, ktoré sa ale dajú jednoducho prekryť boxom na topánky (aj keď to platí viac-menej pre hnedé a čierne topánky).

Taktiež sa zvyknú používať vrecúška plnené sušenou levanduľou, šalviou alebo kôrou citrusu, ktoré nielen eliminujú pachy ale aj príjemne voňajú. Ak chcete topánky pre-voňať iným spôsobom, zakúpte si špecifické výrobky v predajni obuvi.

Ak máte v mrazničke kúsok voľného miesta, zápachu z topánok sa zbavíte ak ich na noc vymrazíte. Zabijete tak baktérie, ktoré zápach spôsobujú. Dôležite je po jednom ich zabaliť do mikroténového vrecka a po vytiahnutí nechať vysušiť na slnku.

Ak sa budete držať týchto rád, nielenže sa zbavíte zapáchajúcich topánok, ale navyše ušetríte peniaze za nové.