Ako vyzerali šperkovnice v minulosti a aká bola ich funkcia?

Ššperkovniceperkovnice boli súčasťou nábytku a interiérových doplnkov už pred niekoľkými storočiami. V tej dobe však boli predovšetkým symbolom majetnosti a to najmä aristokratických rodín. Nie každý si predsa mohol dovoliť vlastniť šperkovnicu, pretože väčšina z nich sa vtedy vyrábala iba v tých najslávnejších európskych dielňach a tak stáli nemalé peniaze. Ďalším faktom je, že šperkovnice boli symbolom bohatstva aj pre to, že si ich pochopiteľne kupovali iba tí, ktorí si do nich aj mali čo dať.

Šperkovnice ako rodinné dedičstvo aj dizajnový doplnok

Už od začiatku ich výroby šperkovnice neplnili iba svoju praktickú funkciu, na ktorú boli primárne určené. Častokrát boli súčasťou dedičstva, ktoré sa predávalo z generácie na generáciu a tiež vďaka svojmu vzhľadu tvorili dizajnovú súčasť interiéru, v ktorom sa nachádzali.

Základom bolo kvalitné drevo

Čo sa týka spomínaného dizajnu charakteristického pre historické šperkovnice, všetky boli vyrábaného z kvalitného a hlavne drahého dreva, pričom tie najluxusnejšie kusy boli z topoľového dreva so zelenkavým odtieňom. Materiál bol precízne vyberaný aj z toho dôvodu, že šperkovnice sa postupne stávali rodinným bohatstvom a teda bolo nutné, aby bola zaručená ich dlhoročná životnosť.

Luxus navonok i zvnútra

Tie najkrajšie šperkovnice boli väčšinou nádherne vyrezávané či vykladané drahými kameňmi, ktoré len zdôrazňovali pompéznosť a význam, ktorý sa truhličkám na šperky kládol. Dokonca sa zachovalo aj mnoho šperkovníc, ktoré boli vykladané napr. čistým zlatom. Luxusný však nebol iba ich vonkajší, ale aj vnútorný vzhľad. Aby boli dámske a pánske šperky uložené čo najbezpečnejšie – tak, aby sa nepoškodili, na vystielanie šperkovníc sa používala pravá slonovina aj korytnačí pancier.

šperkovniceZamknuté na kľúčik…

Aby boli šperky v bezpečí nie len pred poškodením, ale aj pred prípadnými zlodejmi, pri žiadnej šperkovnici nemohol chýbať zámok a kľúčik, ktorý jej majiteľ nosil stále pri sebe. Aj dnes nájdeme niekoľko šperkovníc, ktorých súčasťou je aj uzamykanie, avšak to má skôr iba dizajnovú a nie praktickú fuknciu.

Šperkovnice dnes…

Hoci éra takýchto historických šperkovníc je už dávno preč, šperkovnice momentálne zaznamenávajú svoj opätovný „boom“. Na pultoch obchodov sa objavujú rôzne štýly, veľkosti, materiály aj prevedenia a takisto sú čoraz populárnejšie aj DIY šperkovnice.