Akú farbu na drevenú podlahu?

Drevo ako univerzálny stavebný materiál požívame v našom geografickom prostredí od pradávna. Naši predkovia boli obklopení lesnými porastmi a tak nie je divu, že nielen po kameni ale aj dreve siahali pri výstavbe svojich príbytkov a hospodárskych budov. Aj keď v súčasnosti veľa ľudí preferuje umelé materiály, drevo je prírodný materiál, ktorý si stále nachádza obľubu v domácnostiach. Je to materiál, ktorý udržiava teplo a vytvára skutočnú a nezameniteľnú atmosféru domova. Drevenú podlahu si môžeme položiť do takmer všetkých obytných priestorov. Drevená podlaha sa príliš neodporúča do vlhkých miestností ako sú komory alebo pivnice. Dôležité je aj to, aká farba na podlahu a drevo pri dolaďovaní svojich interiéroch je z našej strany zvolená.

farba na podlahu

Farba na podlahu musí vyhovovať najmä vám.

Farba na podlahu – podlaha parketová, korková či palubovky?

Do kategórie drevených podláh môžeme z hľadiska náterov zahrnúť podlahy parketové, drevené z tzv. paluboviek, drevotrieskové, drevoštiepkové alebo dokonca korkové. Podľa toho sa aj volí tá najvhodnejšia farba na podlahu. Základný postup pri náteroch nových podláh je prakticky rovnaký. Na finálne nátery drevených podláh sú odporúčané vždy tie najtvrdšie a najodolnejšie laky. V nedávnej minulosti sa najčastejšie na nátery drevených podláh používali dvojzložkové epoxidové alebo polyuretánové laky. Postupne sú však nahradzované ekologickejšími vodou riediteľnými, zvlášť akrylátovými a polyuretánový­mi lakmi.

farba na podlahu

Farba na podlahu v tmavom odtieni.

Farba na podlahu dotvára dojem

Interiéroví dizajnéri a bytoví architekti venujú veľa času a úsilia tomu, aby ovládli umenie zladenia interiérových farieb. Ak ste teda pri výbere tej pravej farby na podlahu pre svoj interiér prekvapení nekonečnými možnosťami a cítite sa trochu bezradne, vôbec nič si z toho nerobte. Zamyslite sa hlavne nad veľkosťou miestnosti. Bez ohľadu na to, aká je veľká alebo malá vaša miestnosť, farba podlahy bude vždy silne ovplyvňovať pocit priestoru v miestnosti. Je vaša miestnosť, napríklad kuchyňa, veľká a široká? Potom môžete pre novú podlahu zvážiť teplé a tmavé odtiene, napríklad wenge alebo orech. Tieto farby veľký priestor opticky zmenšujú a miestnosť tak pôsobí útulnejšie.