Anglická výslovnosť – toto musíte vedieť!

Čo si myslíte, kde je podľa vás vytvorený priestor pre vás a vaše jazykové chyby? Kde si môžete dovoliť byť zábavným, možno trošku trápnym a naopak, v ktorých situáciách je to neprípustné? Anglická výslovnosť je práve tá jazyková oblasť, ktorá vám môže dať niekedy zabrať. Riešenie je však na dosah ruky… Ako sa teda vyhnúť trápnym situáciám v anglickej konverzácii?

Anglická výslovnosť

Pravidelne precvičujte správnu výslovnosť, vyhnete sa tým trápnym situáciám.

Ako ʽtoʼ nevysloviť

Jednou z bežných chýb, ktoré my Slováci robíme je výslovnosť slova ʽknow-howʼ. Uznajte. Je úplne v poriadku pomýliť sa pri konverzácii s lektorom na hodine angličtiny, alebo v prítomnosti rodinného známeho. Líčka sa vám však budú červenať na pracovnom stretnutí, alebo pri prezentácii. Slovo  ʽknow-howʼ určite nevyslovujte ako /ˈknəʊ.haʊ /. Zabudnite na písmeno ʽkʼ na  začiatku slova a vyslovte to ako /ˈnəʊ.haʊ /.

Nesprávna anglická výslovnosť môže byť vaším úhlavným nepriateľom aj pri slovách, kde môžete vyznieť vulgárne. A to nechceme za žiadnych okolností. Ani na stretnutí s anglickým lektorom a už vôbec nie v práci. Slová ʽsheetʼ a ʽcheatʼ určite vyslovte s dlhým ííííííííí. Čiže pri správnej výslovnosti frázy ʽa sheet of paperʼ alebo ʽbed sheetsʼ môžeme preložiť ako ʽhárok papieraʼ a ʽposteľná bielizeň/prestieradláʼ. Frázy ʽcheat on somebodyʼ ʽcheat at cardsʼ sa preložia ako ʽpodvádzať niekohoʼ a ʽpodvádzať v kartáchʼ. Ak sa vám však jazyk zasekne pri krátkom i, tak sa pri slovách vyššie spomenutých dopracujeme k jednému spoločnému vulgárnemu a slangovému významu toho, čo odpláva keď spláchnete toaletu.

Anglická výslovnosť

Zlepšíte sa tak, že si dáte pozor na zopár vecí..

Anglická výslovnosť – 5 tipov ako sa zlepšiť

Ak vám anglická výslovnosť robí problém a potrebujete sa v tom zlepšiť, dajte si pozor na:

1) jazyk – kde sa nachádza keď vyslovujete slová v angličtine? Je tam, kde má byť?

2) pery – čo robia?

3) iOS – poznáte Siri? Tá vám nebude rozumieť ak vaša výslovnosť nebude správna. Skúste sa odkontrolovať.

4) abecedu – naučte sa fonetickú abecedu. Naozaj vám to pri výslovnosti pomôže.

5) stiahnuté tvary (I´m miesto I am) – sú veľmi dobré na precvičovanie výslovnosti a zároveň vám pomôžu ľahšie porozumieť konverzácii.

Držíme vám palce a prajeme veľa správne vyslovených slov!