Anténny zosilovač – kedy uvažovať nad montážou?

Čím viac času trávime za volantom, tým dôslednejší sme pri výbere doplnkového príslušenstva. Nedajte sa zlákať výbavou za polovičné, znížené ceny, ale myslite na špecifiká automobilového prostredia. Každý sa už aspoň raz popasoval so situáciou, že po zapnutí autorádia nasledoval len šum. Skúšali ste prelaďovať stanice, zvyšovať hlasitosť, ale na pozitívnom výsledku sa nič z toho neodzrkadlilo.  

Prečo? Zrejme vám nebude postačujúci zabudovaný nízkofrekvenčný, ale ako nevyhnutná sa javí montáž anténneho zosilovača. Jeho hlavnou funkciou je zlepšenie príjmu FM signálu. Viac na to by sme mali dbať v oblastiach so slabým pokrytím. Len tak dosiahnete pomocou anténneho zosilovača zníženie šumu a rušenia, a to aj pri počúvaní „slabších“ staníc.  

Úloha týchto zosilňovačov sa neobmedzuje len na signál v istom teréne, ale aj na minimalizovanie kolísavých tónov počas jazdy. Významnou funkčnou vlastnosťou tohto príslušenstva do auta sa preto stáva zvyšovanie stereofónneho efektu a celková čistota reprodukcie aj vo vysokých tónoch. Anténny zosilňovač tak pre dosiahnutie optimálneho výkonu vytvára vysoké napájacie napätie (v stovkách wattoch).  

anténny zosilovač
Anténny zosilovač DIN – DIN 12dB

Na aké technické parametre prihliadať pri výbere anténneho zosilovača 

Laicky sa necháme zlákať na každý produkt s garanciou maximálnych, najvyšších alebo iných hodnôt s nulovým skreslením. Upozorňujeme na to aj v kontexte anténnych zosilňovačov. Pri ich činnosti nerozhodujú údaje o maximálnom výkone, ale o strednej efektívnej hodnote. Maximálny výkon je výsledkom kontinuálneho zosilňovania. Hneď ako sa dosiahne, nasleduje skreslenie tónov a šum. Výhodou je, ak anténny zosilovač zabezpečuje dlhodobý efektívny výkon bez strát na kvalite zvuku a bez trvalého poškodenia. Za dôležitý údaj považujeme frekvenčný rozsah od 20 do 20 000 Hz. 

anténny zosilovač
Anténny zosilňovač 2x FAKRA – DIN profi

Rada na záver   

Máte problém s napojením anténneho zosilňovača? Pravdepodobne potrebujete anténny napájač medzi nové autorádio a anténny konektor v aute. Môžete si vybrať zo základných modelov, alebo si nechať poradiť v špecializovanom servise. Pre niekoho úplne jednoduché zapojenie medzi autorádio a anténu, iných zosilňovač oveľa viac potrápi. Vo finále nám aj tak záleží najmä na tom, aby spĺňal svoj základný účel – udržal signál rádia v automobile.