Viete ako sa aplikuje farba na kov?

farba na kov

Pred samotný náterom, je potrebné odstrániť hrdzu a nečistoty

Občas sa nám určite stáva, že potrebujeme ošetriť novým náterom nielen masívnu vstupnú železnú bránu alebo plot okolo záhrady, ale aj niečo iné zhotovené z iných kovových materiálov. V exteriéri či interiéri naších chát, chalúp  a rodinných domov sú použité rôzne materiály. Okrem klasického železa či ocele, to môže byť aj častý hliník, medené trubky a plechy. Časté sú liatinové radiátory a asi najväčšiu pozornosť si na vidieku zaslúžia staršie strechy pokryté pozinkovaným plechom. Na všetky tieto materiály vám dostatočne poslúži kvalitná farba na kov, ktorú ponúka napr. San Marco.

Postup akým sa natiera farba na kov je jasný

Dôležité je pred vlastným náterom zhodnotiť stav. Akákoľvek aj drobná  hrdza  či nečistota musí preč. Stačí, ak si vezmeme na pomoc brúsny papier, oceľovú kefu, tlakovú pištoľ alebo odhrdzovač. Povrch potom odmastíme horúcou vodou so saponátom alebo odmasťovačom a vysušíme. Či už chcete natierať čokoľvek, odkvapové rúry, parapety alebo strechu, je potrebné pri nových povrchoch, aby boli dostatočne vyzreté.  Ak chcete aj napriek tomu natierať nevyzretý plech, základná farba na kov musí byť označená ako priamo vhodná na  nevyzretý alebo nový pozinkovaný plech.

Ústredné kúrenie

Medené rúrky ústredného kúrenia sú už ošetrené tak, aby netvorili vnútri ani na povrchu medenku. Možné je ale tiež ich natrieť. Najskôr ich zdrsníme  a odmastíme nitroriedidlom. Veľmi dôležitá je farba na tento kov. Musí byť dostatočne pružná a tiež musí znášať vyššie teploty. Rúrky natrieme základnou syntetickou farbou, po zaschnutí nanesieme jednu tenkú vrstvu farby na radiátory a po 24 hodinách ďalšiu rovnako tenkú vrstvu. Farba na kov sa môže natierať aj na radiátory a platí to isté čo pre natieranie medených rúrok ústredného kúrenia.

farba na kov

Farba na kov oživí aj váš starý plot

Máte strechu z pozinkovaného plechu?

Ak sa náhodou chystáte obnovovať náter alebo urobiť prvý po prvýkrát po správnom dozretí pozinkovaných plechov a odkvapových rúr na vašom dome, potom je asi najlepšie zveriť to do rúk skúsených natieračov. Tí zhodnotia stav, rozhodnú sa pre správny výber farieb na kov a uskutočnia aj samotný náter. Nie je to jednoduchá vec, natieraná plocha je značná, ich práca je  priamo ovplyvňovaná zmenami počasia. Nevyplatí sa to podceniť.