Astma, prejavy a prevencia

Astma

Astma – pri astmatickom záchvate ako prvá pomoc slúži inhalátor

Astma je ochorenie, ktoré sa prejavuje ako problém s dýchaním. Ide o chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré zatiaľ nie je možné vyliečiť úplne. Astma sa u človeka môže prejaviť ako dedičné ochorenie, alebo ho môžu spôsobiť rôzne vplyvy prostredia a alergia.

Čo vyvoláva astmu

Priedušky človeka trpiaceho astmou, teda priedušky astmatika sú stiahnuté, preto prúdenie vzduchu do pľúc sa stáva problematickým. Nedostatok kyslíka spôsobuje problémy s dýchaním a vzniká pocit tiesne na hrudi. Problémy s dýchaním väčšinou trvajú iba pár minút a človek je potom v poriadku. No môže dôjsť aj k tzv. astmatickému záchvatu, ktorý sa môže skončiť aj smrťou. To však iba v prípade, že postihnutému nebude poskytnutá pomoc.

Astmu môže vyvolať viacero podnetov. Môže to byť prach akéhokoľvek pôvodu, výpary z chemikálií, dym z cigariet. Môžu ju vyvolať silné emócie, strach, stres, hormonálne zmeny. V prípade alergikov sa astma zhoršuje pri alergickej reakcii. Problematickí sú najmä ľudia s alergiou na peľ. V tomto prípade to závisí od toho, na aký peľ je človek alergický. Môže ísť o peľ z drevín, bylín, rôznych tráv. Precitlivení pacienti si teda viac vydýchnu v čase, keď nič nekvitne, teda v zime. Uľaví sa im aj po daždi, ktorý zmyje všetok prach a prečistí ovzdušie.

Prevencia a prvá pomoc

Aby sa astma čo najviac zmiernila, je potrebná určitá prevencia. Začať je treba už v domácnosti, kde by sa malo pravidelne vysávať a utierať prach. Astmatik by sa mal vyhýbať prašnému prostrediu, zafajčeným priestorom a aby toho nebolo málo mal by obmedziť aj kontakt so zvieratami. Astmatici by teda nemali vlastniť domáce zvieratá, ako napríklad psy a mačky. Ich srsť totiž môže tiež vyvolať alergiu. Aby sa stav zlepšil, odporúča sa šport, najmä bicyklovanie, plávanie a beh. Na organizmus pozitívne vplýva morský alebo horský vzduch. Odporúča sa aj dychová gymnastika.

Astmatik by mal mať vždy po ruke inhalátor, ktorý slúži ako prvá pomoc pri astmatickom záchvate. Ak sa po jeho použití pacientovi neuľaví, je potrebné privolať záchrannú službu alebo zájsť na pohotovosť. Taktiež treba pacienta uviesť do sediacej polohy a uvoľniť mu oblečenie tak, aby sa mu uľahčilo dýchanie. Záchvat môže utíšiť aj kofeín, teda šálka kávy alebo kofeínová tabletka. Viac sa dočítate na modrykonik.cz/astma.