Basketbalová lopta a jej bohatá história

História je spätá hlavne s basketbalom ako športom. Tento šport začal vznikať v Amerike v roku 1891, kedy učiteľ telesnej výchovy James Naismith vymyslel  nový šport, kde dva 9 členné tímy hrali na dve strany ihriska. Basketbalové koše mali spravené z košíkov na broskyne. Nebola to ešte basketbalová lopta lebo ju nikto ešte vtedy nepoznal a preto sa hralo s futbalovou loptou. Takéto boli začiatky tohto športu, ktorý momentálne patrí medzi TOP 5 najobľúbenejších športov na svete.

basketbalová lopta

Basketbalová lopta je súčasťou 5. najpopulárnejšieho športu na svete.

Jedna z prvých basketbalových lôpt boli vyrobené z nakladanej a pozošívanej kože a vnútro sa vyplnilo loptovou dušou. S takouto loptou sa hralo skoro až do konca 70. rokov, kedy sa firma Spalding stala oficiálnym hlavným distribútorom basketbalových lôpt pre NBA. V 90. rokoch sa dostávajú do popredia kompozitné materiály ako napríklad syntetická koža. Tento materiál si rýchlo získava popularitu v basketbalovom  svete, začo vďačí hlavne svojej odolnosti aj v nepriaznivých vonkajších podmienkach.

Basketbalová lopta – najznámejší výrobcovia basketbalových lôpt

Spalding – Prvý a zároveň aktuálny dodávateľ basketbalových lôpt pre najznámejšiu a najlepšiu basketbalovú súťaž na svete, ktorej názov, ak by ste nevedeli, je NBA. Okrem tejto ešte dodávajú lopty pre WNBA (ženská basketbalová sútaž) a Euro CUP (Európska súťaž pre tímy z Európy a okolia).

Molten – Japonský dlhoročný výrobca basketbalových lôpt, ktorý zastrešuje všetky FIBA sútaže ako aj ruskú nadnárodnú súťaž VTB. Okrem toho sú hlavnými dodávateľmi do národných súťaži krajín ako Austrália, Argentína, Grécko a mnoho iných.

basketbalová lopta

Basketbalová lopta japonskej značky Molten.

Wilson – Americká spoločnosť, ktorá spolupracuje s NCAA ligou, čo je vysokoškolská liga v USA. Okrem tohto si podchytila aj novorozvíjajúci sa šport s názvom FIBA 3×3 sútaže (hrá sa na jeden kôš s upravenými pravidlami, ktorých základ položil streetball).

Kúpa basketbalovej lopty?

Pri takomto rozhodovaní si treba odpovedať na základnú otázku, ktorá znie: kde sa bude lopta najčastejšie používať? Ak to bude do haly, tak indoor loptu z kože alebo syntetickej kože. Ak budete hrávať viac v exteriérovom priestore, tak odporúčam loptu vyrobenú z gumeného materiálu. Pre tých, ktorý chodia hrávať do haly, ale aj von tu je tiež možnosť a to je lopta, ktorá býva označená ako Indoor/outdoor. Táto lopta je prispôsobená na obidva povrchy.