Benátska omietka ako u šľachticov

Benátska omietka alebo benátsky štuk je jedinečná maliarska technika inšpirovaná historickými palácmi šľachticov z Benátok z 18. storočia. Tento elegantný, až vznešený náter sa vytvára vrstvením omietky nanášanej špachtľou so špeciálnou konečnou úpravou. Ide o akrylátovú farbu, vďaka ktorej sa vytvárajú interesantné štruktúry s estetickým výsledkom v tvare zošúchanej omietky imitujúcu mramor. Vďaka benátskemu štuku prinesiete do svojich podnikateľských priestorov, či príbytku kúsok luxusu a grácie.

benátska omietka
Premeňte vašu domácnosť do moderného a zároveň historického štýlu.

Kde sa benátska omietka využíva

Variácie tohto „Stucco Veneziano“ sú priam neobmedzené. Farebná úprava stien podľa benátskeho štuku sa dá namiešať podľa vašich osobitných želaní. Na výber máte či už lesklú alebo matnú verziu. Voľba je len vo vašich rukách. Benátska omietka sa nemusí použiť na povrchovú úpravu celej steny, ale pokojne len jej časti. Dá sa naniesť aj na zložité architektonické prvky, či už ide o stĺp alebo obrubu. Zároveň sa dá aplikovať na ktorýkoľvek povrch – betón, drevo, kov, omietku, sadrokartón, či PVC.

Vďaka jej praktickosti je vhodná je aj do kúpeľní, bazénov, kúpeľov, kuchýň alebo sauny – po nanesení vode odolného vosku jej nevadí kontakt s vodou, a tým pádom supluje keramický obklad. Na jej hladkej ploche sa nedrží prach a jej povrch je zmývateľný. Zároveň sa, tak ako zrkadlo, tento benátsky štuk používa na optické rozšírenie daného priestoru. Je originálnym a jednoduchým riešením pre ľudí, ktorí chcú vo svojich návštevách zanechať neobyčajný estetický zážitok.

benátsky štuk
Benátsky štuk pozdvihne dizajn vašej kúpelne.

Technika natierania benátskeho štuku

Zaujíma vás, ako sa benátska omietka nanáša na povrchy? Je to úplne jednoduché! Na začiatku, aby sa dosiahla reliéfna štruktúra, na povrch špachtľou nanesiete v rôznych smeroch špeciálny tmel. Po základnom nátere odstráňte nadbytočné časti. Potom ho nechajte riadne zaschnúť a nanesiete jednu či dve vrstvy už farebného štuku. Podľa preferencie ich môžete naniesť v rozličných odtieňoch, avšak až po zaschnutí predošlej vrstvy. V predposlednej fáze túto vrstvu obrúste a vyleštite krúživými pohybmi oceľovou špachtľou. Nakoniec na maľbu naneste vosk, aby ste dosiahli vodeodolnosť omietky.