Biobavlna pre podporu našej planéty

Biobavlna sa presadzuje vo svete čoraz viac. Jej hlavnou výhodou je, že sa pestuje pomocou metód a materiálov, ktoré majú minimálny vplyv na životné prostredie. Systémy ekologickej výroby dopĺňajú a udržiavajú úrodnosť pôdy a budujú biologicky rozmanité poľnohospodárstvo. Všetka bavlna predávaná ako ekologická musí spĺňať prísne predpisy týkajúce sa jej pestovania. Certifikačné organizácie tretích strán dokonca overujú, či konkrétne výrobky používajú iba metódy a materiály v súlade s ekologickou výrobou.

biobavlna
Biobavlna použitá v detskej sukni

Biobavlna vs komerčná bavlna

Čoraz viac ľudí a firiem má vedomosti o tom, že biobavlna rovnako dôležitá ako biopotraviny. Okrem toho, že to je jedna z najpestovanejších plodín na svete, pestovanie komerčnej bavlny je jednou z chemicky najnáročnejších. Tieto chemikálie majú obrovský vplyv na zemský vzduch, vodu, pôdu a zdravie ľudí pracujúcich v oblastiach pestovania bavlny. Biobavlna sa pestuje a spracováva čisto prírodnými metódami a v porovnaní s klasickou je oveľa šetrnejšia k ekosystémom a ľudskému zdraviu. Výberom bavlny z ekologických fariem podporujeme aj ochranu biodiverzity a čistejšej vody pre okolitú prírodu. Ekologické farmy poskytujú domov aj mnohým zvieratám, ako sú včely, motýle či vtáky. Ich rozmanitosť a hojnosť na ekologických farmách je v priemere o 50% vyššia ako inde a u včiel je to dokonca až o 75% viac.

biobavlna
Tričko s dlhým rukávom vyrobené zo 100% organickej bavlny

Oblečenie z biobavlny

Dopyt po ekologickom a udržateľne vyrobenom oblečení je silnejší ako kedykoľvek predtým, a aby ste sa mohli správne rozhodnúť, nemusíte byť zanietenými výskumníkmi. Ak si chcete kúpiť zaručene ekologické oblečenie, hľadajte značky certifikované podľa Globálneho štandardu organických textílií. Ešte dôležitejšie ako vedieť, že toto oblečenie bolo vyrobené v ekologických a humánnych podmienkach, je vedieť to, že organická bavlna je vyrobená bez chemikálií a pesticídov. To je veľmi dobrá správa pre našu citlivú pokožku a – pre planétu. Pojem „biobavlna“ je niekedy zneužívaný alebo daný výrobok obsahuje len malé percento organickej bavlny a zvyšok je klasická bavlna. Hľadajte preto na oblečení originálne udržateľné certifikácie.