Bolesť v krku a recepty, ktoré zaberajú

bolest-v-krku

Bolesť v krku – prevencia

Bolesť v krku je problém, ktorý každého z nás veľmi často potrápi. Nepríjemný pocit sucha a škriabania v krku, ťažkosti s prehĺtaním, chrapot či sťažené rozprávanie – to všetko nám dokáže znepríjemniť život pri infekciách horných dýchacích ciest (tzn. zápal hrdla, hltana), pri ktorých je bolesť v krku jedným z prvých príznakov.

Prečo vlastne bolesť v krku vzniká a kedy je potrebná návšteva lekára?

Zápal hrdla vo väčšine prípadov spôsobí vírusová, prípadne bakteriálna infekcia a niekedy aj alergie. Je veľmi dôležité vyšetrením (CRP, výter z hrdla) odlíšiť bakteriálnu infekciu od vírusovej, pretože od toho záleží aj ďalší postup liečby a teda aj opodstatnenie užívania antibiotík. Bolesti v krku však niekedy môžu byť aj príznakom vážnejších ochorení, ako je obyčajné prechladnutie alebo chrípka, preto je potrebná návšteva u lekára v prípade, že bolesti v krku pretrvávajú dlhšie a samoliečba nepomáha.

Liečime sa doma…

Pre začiatok pri bolesti v krku však môžeme vyskúšať aj „kľudový režim“ s dostatočným príjmom tekutín, pastilky na cmúľanie s dezinfekčným a protizápalovým účinkom, homeopatiká, výborný je tiež klasický čaj s citrónom, medom, zázvorom alebo šalviový čaj, ktorý je vhodný aj ako kloktadlo. Na kloktanie môžete použiť aj odvar z repíka alebo rumančeka, zabrať môže aj kloktanie pohára vody, kde sme pridali citrónovú šťavu a lyžicu soli. Kloktať treba aspoň 3 krát počas dňa po dve minúty. Určite nezabúdajte na cesnak, ktorý má značné antibakteriálne účinky. Cesnak je skvelé prírodné antibiotikum, ktoré zlikviduje nielen baktérie, ale aj plesne a vírusy a dodá telu vitamíny B, kremík a jód. Samozrejmosťou je aj prijať dostatok vitamínov a to hlavne v žltom a oranžovom ovocí (napr. citrusy), pretože okrem množstva vitamínu C  dodávajú telu aj dôležitý betakarotén.

bolest-v-krku

Bolesť v krku – sirup, kvapky

Recept na domáci sirup proti bolesti v krku

Účinný domáci sirup si vyrobíme z cibule, ktorú nakrájame na drobné kocky a posypeme cukrom alebo zmiešame s medom. Zmes potom necháme odstáť niekoľko hodín, ideálne aj celú noc. Z cibule sa za ten čas uvoľní liečivý sirup, ktorý môžete užívať každé dve hodiny jednu až dve kávové lyžičky. Pokiaľ chcete získať ešte viac dobrý rád, ako si poradiť s bolesťou v krku, nechajte si poradiť od ostatných mamičiek na stránke MODRÝ KONÍK.