Bytové doplnky robia divy

bytové doplnky

Dobre doladené bytové doplnky dodajú interiéru ten pravý šmrnc

Váš byt je odzrkadlením vás samotných, vášho charakteru, vašich snov a túžob, a zároveň miestom, kde sa cítite najlepšie. Je vaším domovom. Atmosféru každého bytu dotvárajú doplnky – keramika, textil, umelecké alebo starožitné predmety… je toho neskutočne veľa.

Viete si predstaviť, že by ste vo svojom byte mali iba nábytok? Miestnosti by vyzerali chladne, neútulne a stále by ste mali pocit, že im niečo chýba. Práve v tom je najväčšia výhoda bytových doplnkov – dovedú váš byt k dokonalosti.

Bytové doplnky môžeme rozdeliť na praktické a dekoračné interiérové doplnky. Medzi praktické radíme napríklad všetky svietidlá, koberce, textílie, hodiny, vešiaky alebo rôzne misky či dokonca stojany na kvety. Všetky tieto doplnky okrem pekného vzhľadu plnia aj praktický účel. Dekoračné bytové doplnky slúžia zvyčajne len ako bytová dekorácia. Niekto by mohol povedať, že je to len zbytočnosť na ktorú sadá prach, ale pravdou je, že tieto dekorácie vedia zútulniť a skrášliť váš interiér a vytvoriť domácku atmosféru. Medzi dekoračné bytové doplnky patria rôzne svietniky, vázy, obrazy, fotorámčeky alebo nástenné dekorácie.

Ako vyberať bytové doplnky

bytové doplnky

Veľkosť bytových doplnkov by mala byť primeraná veľkosti interiéru

Základné pravidlo je nezačínať od konca, a to znamená kupovať najprv nábytok a až potom doplnky. Práve preto sa volajú bytové doplnky, pretože s nimi už iba doplníte celkový vzhľad vášho bytu. Aj keď väčšina z vás sa najviac teší práve na nákup doplnkov, v tomto prípade sa počkať viac než oplatí. Nie je totižto ľahké vyberať sedačku podľa jedného vankúšika alebo kupovať stôl podľa obrusu. Odmenou za trpezlivosť vám bude interiér, kde všetko dohromady krásne ladí.

Dávajte si tiež pozor, aby ste svoj byt neprekombinovali. Jednotlivé doplnky by mali spolu ladiť. Akonáhle zvolíte nejakú farbu, držte sa jej. Samozrejme nemusí to byť všetko jednofarebné, ale ak zvolíte napríklad hnedú vázu, kombinujte ju s doplnkami hnedých alebo béžových odtieňov. V jednej miestnosti by sa spravidla nemali kombinovať viac ako dve či tri farby. Interiérové farby s kvalitným odtieňom dosiahnete napríklad s profesionálne namiešanými farbami od San Marco.

Veľkosť je dôležitá

Pri kúpe bytových doplnkov majte vždy na rozume veľkosť priestoru, do ktorého doplnky umiestnite, ale aj veľkosť samotných doplnkov. Príliš veľké dekorácie v malom priestore vám budú uberať z miesta a malé kúsky vo veľkej miestnosti sa vám zase úplne stratia.

Tiež netreba zabúdať na to, že menej je niekedy viac a nekupovať všetko, čo vám práve padne do oka. Žiadna príručka vám nepovie aký je ideálny počet doplnkov, preto sa držte vlastného zdravého úsudku. Vkusný interiér nie je ten, ktorý má najviac doplnkov, ale ten, kde sú bytové doplnky dokonale zladené so zariadením a interiér tak pôsobí jednotne, štýlovo a útulne. Preto si radšej výber bytových doplnkov vopred dobre premyslite, aby ten výsledný efekt nakoniec stál zato.