Ak čakáte prírastok, nezabudnite na vitamíny pre tehotné

Tehotenstvo – jedno z najkrajších období v živote ženy, po ktorom nasleduje zmena v mnohých oblastiach. No zmeny nastávajú aj počas tehotenstva. Mení sa telo ženy, aj vnútorné fungovanie jednotlivých orgánov či systémov.

Okrem tých príjemných záležitostí, ako sú vyberanie postieľky, oblečenia, príprava izbičky, vyberanie kočíkov, autosedačiek, zhromažďovanie hračiek sú i nepríjemné a práve vitamíny pre tehotné pomáhajú tie menej príjemné zmeny prekonať.

vitaminy-pre-tehotne

Vitamíny pre tehotné vám pomôžu tehotenstvo zvládnuť v plnej sile

Ako sa mení ženské telo? Prečo sú dôležité vitamíny pre tehotné?

Organizmus vylučuje gestagény. Sú to ženské pohlavné hormóny, ktoré počas tehotenstva chránia maternicu pred predčasným pôrodom. Gestagény však zároveň pôsobia ako uvoľňovač hladkého svalstva, čo má za následok spomalenie prietoku moču. Často krát dochádza práve kvôli gestagénom k vzniku kŕčových žíl i hemoroidov.

Iný hormón, estrogén, má na starosti zväčšovanie maternice. Množstvo estrogénu zabezpečuje placenta i plod – čím vo vyššom štádiu je žena, tým telo produkuje viac estrogénu.

Zvyšuje sa i množstvo hormónov zvaných glukokortikoidov, čo sú hormóny, ktoré produkujú nadobličky. Práve tieto pomáhajú organizmu zvládať ťažkosti či ochorenia, ktoré by inak telo zvládalo len s použitím liekov – kortizónov, ktoré sa užívajú napríklad pri astme. Zároveň nesú zodpovednosť za vznik strií, ale to je z hľadiska ich užitočnosti počas tehotenstva prehliadnuteľné.

Ďalšie orgány, ktoré postihuje tehotenstvo, sú črevá, močový mechúr aj žalúdok. Vie sa, že mnohé orgány sa musia prispôsobiť plodu, najmä keď sa zväčšuje a potrebuje stále viac priestoru. Najviac postihnuté miestom sú práve spomenuté orgány – močový mechúr, črevá a žalúdok.

Počas tehotenstva sa práve hormónom gestagénom znižuje napätie močovodných svalov a rastom bábätka zároveň vzniká tlak na močovod. Týmto všetkým sa zvyšuje náklonnosť k infekcii močových ciest. Aj z dôvodu zvýšeného rizika infekcie močových ciest by ste preto mali počas tehotenstva siahnuť po vitamínoch pre tehotné.

vitaminy-pre-tehotne1

Vitamíny pre tehotné – k základným patrí kyselina listová

Samozrejme, najvýraznejším sprievodným znakom je zvyšovanie telesnej hmotnosti a rast brucha. Prírastok na váhe zvykne byť zhruba 12 – 14 kg, no veľa závisí aj od hmotnosti, ktorú mala žena pred tehotenstvom. Najmenší nárast telesnej hmotnosti je v prvých 16 týždňoch. Po týchto týždňoch nastáva prírastok na váhe zhruba 500 g týždenne. Prírastok závisí od váhy dieťaťa, placenty, maternice, od objemu plodovej vody či zvýšenému množstvu krvi, ale aj vody.

Práve prírastok na váhe je strašiakom množstva žien, ktoré sa obávajú, že ich postava alebo hmotnosť už nikdy nebude taká istá ako pred tehotenstvom. Organizmus sa však zvykne po pôrode znova rýchlo dostať do formy a ak nie, pre mamičky existuje zoštíhľujúce, tvarovacie, spevňujúce spodné prádlo. Veď to malé bábätko za pár kíl navyše stojí, nie?

Ako môžeme organizmu pomôcť?

Skúste vitamíny pre tehotné. Mali by pomôcť nahradiť v tele matky chýbajúce vitamíny či minerály, častým sprievodným javom sú kŕče. Vtedy pomáha magnézium. „Povinnou výbavou“ tehotných žien je i kyselina listová, ktorá pomáha predchádzať vzniku rázštepu.