7 a viac vecí, ktoré ma naučilo cestovanie po svete

Cestovanie po svete prináša množstvo skvelých možností, otvára nové brány do sveta, nové vyhliadky, nové dobrodružstvá, nový život. Tu je niekoľko vecí, ktoré by som bez cestovania po svete asi nemal možnosť zistiť.

Cestovanie po svete

Spoznávajte ďaľšie krajiny a ich kultúru.

1. Prvá a dôležitá súčasť cestovania po svete

Väčšina ľudí, ktorých stretnete počas vašich ciest, či už na dovolenke, alebo pri ceste okolo sveta, je priateľská a slušná. Samozrejme, výnimky potvrdzujú pravidlo a v každej krajine sa nájdu rôzni ľudia, no máte väčšie predpoklady stretnúť skutočne srdečných ľudí.

2. Veľa turistických miest je bezpečnejšia ako okolie vášho domu

Nie je to pravidlom, no aj z vlastnej skúsenosti, aj po rozhovore s inými cestujúcimi som si tento fakt potvrdil. Turistické miesta sú viac sledované, viac všímané a zároveň sa tam po väčšine nachádza viac turistov s rovnakým záujmom, než vlastných domácich. Preto je menšia pravdepodobnosť, že by útočili alebo boli násilní. Je však aj na vás, či sa so svojím novým mobilom budete rozhadzovať rukami, alebo si ho skôr strážiť vo vačku…

3. Angličtina je základ

Ak ovládate skvele anglický jazyk, ostatným je v podstate jedno odkiaľ ste. Ak máte pocit, že ste sa ocitli v nebezpečnejšej štvrti, alebo ste narazili na skupinu ľudí, ktorí práve nevítajú cudzincov s otvorenou náručou, nesnažte sa upozorňovať na seba akí ste hrdí, že ste…

4. Finančne nenáročné?

Šetriť na cestovanie po svete nie je také zložité ako si na prvý pohľad myslíte. Vyžaduje si to len otvorenú myseľ, last minute ponuky a trošku flexibility z pohľadu ubytovania a dopravy.

5. Každé kilo nad 20 je zbytočné

Cestovanie po svete je omnoho jednoduchšie s príručnou batožinou, ktorej povolená váha je väčšinou 15 kg a spravidla človek nikdy nepotrebuje viac ako je 20 kg. V tom je zahrnuté oblečenie, obuv a nejaký drogériový tovar (avšak málo – ak zo zdravotného hľadiska nepotrebujete špeciálnu kozmetiku, všetko sa dá kúpiť na mieste).

6. Dlhodobé cestovanie po svete nie je dovolenka

Je to životný štýl a niekedy práca na plný úväzok. Mnohí si myslia, že cestovanie po svete je vysnívaná dovolenka. A sčasti aj je. No nie je to oddych a ničnerobenie ako si mnohí myslia. Zabúdajú na 22 hodinové cesty autobusom, alebo zháňanie hostelov o 23 hodine nočnej, alebo navštívenie niektorých miest v nepriaznivom počasí, a pod.

7. Cestovatelia a turisti nie sú to isté

Určite viete, čo tým myslím. Turisti navštevujú krajiny a nakupujú, míňajú peniaze na suveníry a nesocializujú sa veľmi s miestnymi. Cestovatelia navštevujú krajiny, aby videli, počuli, zažili a spoznali.

Cestovanie po svete

Cestovanie po svete si vyžaduje otvorenú myseľ a trošku flexibility.

A taktiež:

  • Nebojte sa cestovať sami. Mnoho krát je to lepší variant.
  • Premiestňovanie sa / sťahovanie sa z miesta na miesto sa môže stať závislosťou (a to nemusí vždy znamenať dobrú vec).
  • Neočakávajte veľa, nebudete sklamaní. Riaďte sa vlastným rozumom. To, čo je pre niekoho raj, pre iného môže znamenať nezáživnú nudu. Naopak pre niekoho bláznivé nápady môžu pre iných znamenať dokonalé dobrodružstvo.
  • Cestovanie po svete nie je na celý život. Preto cestujte vtedy, keď na to máte a keď môžete. Využite každú možnú chvíľku. Iná už nemusí prísť.
  • Scestovaní ľudia sú šťastní ľudia.
  • Dlhodobé cestovanie po svete vás môže naučiť viac, ako všetky roky v škole.
  • Ak sa vyberiete na dlhšie cestovanie po svete v čase, keď vám všetko začne vadiť a rozčuľovať, je čas vrátiť sa domov.