Chceli by ste si zastrieľať z perkusnej zbrane?

Pod označením perkusné zbrane sú chápané zbrane, ktoré sa nabíjajú cez ústie hlavne. A práve vďaka tomuto špecifickému spôsobu nabíjania sa pre tieto výnimočné zbrane zvykne používať aj synonymické označenie – predovky. Do hlavne sa nasypal strelný prach, po ňom nasledovala samotná strela, ktorú bolo potrebné utlačiť nabijákom. Výstrel zabezpečoval perkusný zámok, ktorý využíval medené zápalky naplnené traskavinou. Tie zapálili čierny strelný prach a zbraň vystrelila.

perkusné zbrane

Historické perkusné zbrane z 19. storočia

Čo sa chápe pod predovkami?

Všetky zbrane nabíjané spredu ústím hlavne, ktorých súčasťou je najmä kolieskový, kresadlový a perkusný zámok. Z dnešného pohľadu sú to samozrejme historické zbrane, ale aj napriek niektorým výhradám moderných strelcov sú to zbrane presné a po stáročia úspešne používané nielen v rôznych konfliktoch, ale aj k lovu, a nezriedka k vyrovnávaniu si osobných účtov, krívd a cti. Boli to zbrane poctivé a kvalitné, pretože boli vyrábané v dielni ručne majstrami puškármi.

Perkusné zbrane ako hodnoverné repliky

Pre dnešných záujemcov o streľbu z týchto zbraní sa pochopiteľne vyrábajú streľby schopné repliky, s ktorými sú organizované súťaže, ale aj zábavné westernové akcie. Pre mnohých sú perkusné zbrane a streľba z nich niečo ako hobby (niekto si zájde na brušné tance, niekto do divadla a niekto si rád zastrieľa). Vzhľadom na to, že aj tieto dnešné repliky sú svojím spôsobom každý kus originál, začiatočníci by mali pristupovať k streľbe zodpovedne a neponáhľať sa. Zo začiatku to vyžaduje veľa sústredenia a skúšania, než sa dopracujete k solídnym výsledkom v streľbe.

perkusné zbrane

Perkusný revolver .44 Caliber

Streľba z perkusných zbraní môže byť romantickou zábavou

Streľba z predoviek môže byť nádhernou až romantickou zábavou a spoločenskou udalosťou. Avšak oproti streľbe z moderných ručných zbraní je streľba z perkusných zbraní náročná na teoretické vedomosti a hlavne bezpečnosť. Pri moderných zbraniach si kúpite hotové náboje, naplníte nimi nejaký zásobník a strieľate. U predoviek je nutné poznať typy striel, vedieť ich zvoliť podľa vývrtu hlavne, spočítať navážku čierneho prachu a namiešať si to najoptimálnejšie mazivo pre strely.