Čo to je airsoft a aké zbrane sa používajú?

Airsoft postupne vznikol  v Japonsku ale pôvodne  vychádza z amerického paintballu. Tou hlavnou odlišnosťou je to,  že pri airsoftových hrách sa používajú takmer reálne makety skutočných zbraní, ktoré vystreľujú plné plastové guľôčky s priemerom 6mm. Airsoftové zbrane sú vyrobené z odolnejšieho plastu a  podľa zákona  o zbraniach patria medzi „plynové zbrane kategórie D“, teda sú predajné až od 18 rokov.

airsoft brokovnica

Pri hraní airsoftu môžete využívať i brokovnice.

Je niekoľko typov zbraní pre airsoft

Celkovo sa takéto plynové zbrane dajú zohnať v troch verziách – manuálna, plynová, kde je k pohonu strely používaný expandujúcej plyn, a konečne je to automatická elektrická airsoftová zbraň. Hovorovo sú označované ako „elektriky“, pretože sú naťahované elektromotorom aj s možnosťou plne automatickej streľby. Veľmi dôležitá časť každej airosfotovej zbrane je tzv. systém „hop up“. Zjednodušene sa jedná o akýsi gumový hrbolček v hlavni, o ktorý vystrelená guľôčka škrtne a získa tým rotáciu, čo drasticky zvýši jej dolet.

Airsoftová hra je simuláciou boja

Airsoft je simulácia boja strelnými zbraňami. Keďže guľôčky nezanechávajú žiadnu stopu, závisí pri samotnej hre a jej priebehu hlavne na fair play. Airsoftom si však precvičíte aj iné veci, akou je napríklad tímovú súhra, taktické zručnosti a v neposlednom rade i fyzičku. Behať po lese v plnej poľnej dá totiž tiež niekedy riadne zabrať. Hoci sa tu po sebe strieľa, je to hra absolútne bezpečná. Airsoftová hra má veľké množstvo variantov, a hrá sa tak v prírode, ako aj v opustených budovách.

airsoft samopal

AEG Defender 4 Carabine v airsoftovom prevedení.

Airsoft sa hrá len v okuliaroch

Sú vlastne len dve veci, bez ktorých sa airsoft nedá hrať – airsoftová zbraň a ochranné okuliare. Okuliare musia byť dostatočne pevné, a pokiaľ možno kryť aj boky očí. Najlepšie sú športové cyklistické okuliare s čírymi sklami alebo aj klasické ochranné  pracovné okuliare.  Ak si chcete airsoft skutočne užiť, mali by ste si obliecť nejaké maskáče. Hodí sa aj kvalitná a pevná obuv, najlepšie vibramky alebo kanady.