Čo je vlastne leporelo?

Leporelo je obvykle kniha s harmonikovo poskladanými stranami. Najmä detské knižky z tvrdého papiera bývajú v tejto forme. Slovo leporelo má vcelku humorný pôvod. Tak sa totiž volala postava sluhu z Mozartovej opery Don Giovanni, ktorý dlhočizný zoznam mileniek svojho pána zapísal na papier vyskladaný ako koncertina.

Rôzne využitie leporela

Tento spôsob viazania či už kníh alebo aj iných dokumentov je pomerne rozšírený. Vo forme leporela môžu byť čiste textové alebo obrázkové knihy, ďalej napríklad pohľadnice, fotoalbumy, cestopisy alebo rôzne letáky. Ich výhodou je, že sú ľahko čitateľné a priehľadné, pri rozložení leporelovej knižky máte celý príbeh priamo pred očami. Často pôsobia esteticky, sú umelecky prepracované. Okrem papiera bývajú vyrobené aj z iných materiálov, napríklad kože alebo dreva. Detské leporelá sú aj z vodeodolného plastu aby si ich deti mohli prezerať pri kúpaní.

leporelo

Leporelo v jeho najtradičnejšej papierovej podobe.

Vyrobiť leporelo je ľahké

Papierové leporelo, ktoré ste sami ručne vyrobili a vyzdobili, je ideálny nápad ak chcete vytvoriť a darovať niečo originálne. Potrebujete na to len dlhý pás hrubého papiera, ktorý naskladáte striedavo dozadu a dopredu. Prípadne môžte zlepiť dohromady niekoľko menších kusov. Prednú a zadnú stranu spevnite ďalšou vrstvou papiera alebo tenšej textílie, čím vytvoríte obal. Ak chcete leporelo pekne zviazať, poslúži na to kúsok nalepenej stužky. Priestor na kreativitu je veľký, aj čo sa týka obsahu. Výroba leporela je tiež skvelá aktivita pre deti.

leporelo

Leporelo si môžete vyrobitť aj svojpomocne.

Magické leporelo

Na indonézskom ostrove Sumatra žije kmeň Batakov známy svojou prepracovanou kultúrou rukopisectva. Šamani tohto kmeňa zvykli zapisovať rôzne magické a veštecké texty do kníh vyrobených z kôry agarového stromu, ktorú poskladali práve do formy ťahacej harmoniky. Predná a zadná strana bola spevnená kusom ornamentálne zdobeného dreva. Tieto knihy sa nazývajú pustahy a keďže ich autori ich nikdy neoznačili dátumom, nevie sa ako presne sú staré. Prvá takáto pustaha sa objavila v jednom britskom múzeu už v roku 1764.