Čo ponúkajú školy v prírode na Orave?

Orava sa nachádza v severozápadnej časti Slovenska a pokladá sa za jednu z najkrajších oblastí našej krajiny. Orava je známa predovšetkým dokonalými krásami nedotknutej prírody. Od Malej Fatry a Chočských vrchov až po Západné Tatry, ktoré sú perfektné najmä na pešiu turistiku a cyklistiku. Zimné mesiace sú na Orave ako z rozprávky. Zasnežené kopce a vrchy sú lahôdkou nie len pre lyžiarov, ale aj pre školy v prírode a detskú zábavu v snehu.

školy v prírode

Oravský hrad je nádherný a vhodný pre školské výlety.

Orava – ideálne miesto pre školy v prírode

Orava je bohatá na stavebné pamiatky, ktoré je možné vidieť v každej jej obci. Hádam najznámejšou a najcennejšou je Oravský hrad, ktorý sa hrdo vypína na skale ponad rieku Orava. Táto oblasť je jedna z mála takých, kde je stále možné vidieť zachovalé ľudové tradície a zvyky v architektúre ale aj v niektorých remeslách, hudbe, tanci a zábave. Počas školy v prírode na Orave môžu deti spoznávať históriu Slovenska. Rovnako tak vidieť staré drevené kostoly, domy, a stretnúť ľudí, ako v mnohých veľkých mestách deti už spoznávajú iba z knižiek. Ďalšou peknou atrakciou pre školy v prírode môže byť plavba loďou na Slanický ostrov umenia. Dokonalým osviežením môže byť Aquapark Meander Park Oravice s termálnou vodou, čo znamená, že vo vonkajších bazénoch sa dá plávať aj keď je vonku nádherne zasnežená krajina.

školy v prírode

Školy v prírode by mali byť skutočne v prírode.

Školy v prírode by mali byť v prírode

Výletom, ktoré organizujú školy, sa už zaužívane hovorí „školy v prírode“. No občas sa tieto výlety konajú v rôznych veľkomestách a do prírody zavítajú len okrajovo. V dnešnej modernej dobe plnej elektrotechniky si o to viac myslím, že by mala byť zachovaná stará tradícia školy v prírode so zámerom, s akým vznikla – teda v prírode. Aby si deti vybudovali cit k okoliu, k prírode, k faune a flóre. Aby dokázali zamestnať svoju myseľ aj obyčajnými a prostými vecami, než len so sociálnymi médiami, počítačovými hrami, dotykovými displejmi a inou technikou. Aj o tom by mali byť školy v prírode, a oravský kraj je na to ako stvorený.