Cyklo oblečenie netvorí iba dres šortky a helma

Pri slovnom spojení cyklo oblečenie si veľa necyklistov predstaví predražený dres a šortky s logom zahraničnej značky. Najčastejším argumentom je odporúčanie, že na bicykli sa dá jazdiť aj v obyčajnom tričku a bežných šortkách trebárs aj z výpredaja. Ich názor sa začne meniť po prvom dlhšom výjazde. Ubolený zadok prepotený chrbát a prvá pokuta od policajta znamenajú prvý krok k prechodu na kvalitné cyklo oblečenie.

Čo teda tvorí cyklo oblečenie?

cyklo oblečenieKeď sa začne hovoriť o cyklo oblečení treba si uvedomiť, že pozornosť treba venovať viacerým detailom. Cyklo oblečenie netvorí iba vonkajšia viditeľná vrstva. Pri výbere cyklo oblečenia treba vždy začať už pri výbere kvalitnej funkčnej spodnej bielizne. Táto vrstva je v bezprostrednom kontakte s pokožkou cyklistu. Práve tu by mal dokonale fungovať odvod potu z tela cyklistu.

Nasleduje ďalšia vrstva, ktorá je závislá od vonkajšieho počasia. Zväčša sa jedná o dres v prípade teplého počasia alebo hrubšia alebo tenšia vrstva zaručujúca dostatočnú termoreguláciu v závislosti od vonkajšieho prostredia. V prípade dažďa alebo chladu sa dopĺňa ešte bundou, prípadne golierom.

Dôležitou súčasťou cyklo oblečenia je aj cyklistická helma. Táto okrem toho, že je u nás už mimo obce povinná podľa zákona slúži hlavne na ochranu hlavy cyklistu. Dôležitým aspektom je pohodlie helmy a aj množstvo vetracích otvorov, ktoré zabezpečujú správnu pohodlnú teplotu hlavy cyklistu.

Doplnky potrebné pre cyklistov

cyklo oblečeniePri výbere cyklo oblečenia treba myslieť aj na ďalšie doplnky, ktoré vám jazdu spríjemnia a aj uľahčia. Určite netreba zabúdať na cyklistické rukavice, okuliare ale napríklad aj cyklistický vak. Pri všetkých týchto aspektoch je treba dbať ako na hlavný aspekt funkčnosť, až potom nasleduje dizajn.

Avšak vďaka súčasnej ponuke predajcov cyklistického vybavenia, či už v kamenných predajniach alebo na internete je nutnosť kompromisov medzi dizajnom a funkčnosťou minimálna. Výrobcovia a predajcovia sa snažia dodržiavať aktuálne módne trendy bez straty technickej funkčnosti cyklo oblečenia. Tak nech sa páči na nákupy vášho vysnívaného cyklo oblečenia.