Cysta na vaječníkoch

Počas života, sa väčšine ženám vytvorí aspoň jedna cysta na vaječníkoch. Cysta je malý vačok, naplnený zväčša tekutinou, ktorý nebolí ani nespôsobuje iné vážne symptómy.

Čo teda pri cystách na vaječníkoch hrozí?

cysta

Cysta na vaječníkoch

Najbežnejším typom cýst je folikula alebo cysta žltého telieska. Folikul je obal, v ktorom počas menštruačného cyklu ženy rastie vajíčko. Bežne tento obal praskne a uvoľní vajíčko. V neštandardnom prípade však folikul nepraskne a v tekutine, ktorá v sa v ňom usadí, môže vytvoriť cystu. Druhý prípad cysty nastáva keď sa obal folikul správne nerozpustí ale naopak v sebe hromadí tekutinu.

Ďalšími typmi cýst sú napríklad dermoidné, ktoré môžu obsahovať tuk alebo iné nabalené tkanivo. Endometriózna cysta vznikajú ak sa tkanivo, ktoré bežne pokrýva vnútro maternice, začne rozrastať mimo tejto oblasti smerom k vaječníkom. Keď cysty v sebe obsahujú ďalšie cysty, vtedy hovoríme o polycystách. Tento neliečený stav môže spôsobiť  zväčšenie vaječníkov a neskôr problémy s plodnosťou.

Ako spoznáte či máte aj vy cystu?

Rozpoznať príznaky cýst je niekedy veľmi ťažké, pretože bežne nespôsobujú bolesť. Príznaky však môžu zahŕňať aj nadúvanie, bolestivé pohyby v črevách, nevoľnosti, vracanie a bolesti pred alebo počas menštruačného cyklu. Tieto príznaky sa však rovnako môžu spájať so začínajúcou chrípkou, miernou otravou z jedla alebo individuálnym priebehom menštruačného cyklu.

Pokiaľ sa však u pacientky objavia ostré bolesti v panve, horúčka, závraty a zrýchlené dýchanie a celková slabosť, treba ihneď vyhľadať lekárku pomoc. Tieto príznaky môžu poukazovať na prasknutie cysty.

V čom spočíva liečba?

cysta

Cysta sa odstraňuje laparoskopiou

Ak sa cysta sama po čase nevstrebe alebo ak sa zväčšuje, je vhodné lekárske ošetrenie. To spočíva v laparoskopickom odstránení cysty cez malý rez v blízkosti pupka. Pokiaľ je cysta väčšia, odstraňuje sa štandardným rezom v oblasti brucha a následne sa vykonáva biopsia na potvrdenie alebo vyvrátenie benígnosti tkaniva.

Rozpoznať príznaky cysty z popisu pacientky je náročné aj pre lekárov. Tí na diagnostiku používajú CT, sono alebo röntgen. Preto je dôležité nepodceňovať pravidelné preventívne prehliadky, kedy môže byť ochorenie odhalené.