Dámske topánky – vyhnite sa nechceným reklamáciám

Ako poznáme topánky my

Je veľa druhov dámskych topánok. Dámske topánky rozdeľujeme predovšetkým podľa typu – lodičky, poltopánky, sandále, tenisky alebo iné športové topánky, čižmy, mokasíny, balerínky, či šľapky. Ďalej ich rozdeľujeme podľa strihutopánky s vysokým podpätkom, topánky s nižším podpätkom, rovné, platformy, flatformy , šnurovacie poltopánky, nasúvacie, topánky s otvorenou pätou, či topánky s otvorenou špičkou. Ďalej sa rozdeľujú z hľadiska výrobných materiálov – najčastejšie sú kožené dámske topánky alebo syntetické, no vyrábajú sa aj gumené topánky aj textilné, alebo kombinované z týchto materiálov. Vieme rozlišovať tiež dámske topánky podľa ročného obdobia alebo ich účelu využitia. A práve účel ich využitia mnohé dámy často prehliadajú. Ak sa im daná obuv páči, sú ochotné si ju kúpiť a nosiť takmer všade. Je však veľmi potrebné vedieť dámske topánky rozlišovať z tohto hľadiska, čo vám v konečnom dôsledku môže ušetriť mnoho nedorozumení a reklamácií.

dámske topánky

Dámske topánky – vyberajte a noste ich podľa účelu, na ktorý boli vyrobené

Odpornejší popis pre dámske topánky podľa účelu využitia:

  • Vychádzková obuv – je určená na celodenné nosenie vonku ale aj v interiéri. Je vhodná aj na ľahšie športové aktivity. Ide predovšetkým o pohodlné, stabilné a pevné topánky. Je to najbežnejšie používaná denná obuv.
  • Rekreačná obuv – za rekreačné dámske topánky sa označujú tie, ktoré majú pevnejšiu podošvu, sú maximálne vhodné na dlhú chôdzu, sú odolnejšie aj v na rôznych nerovných povrchoch a takmer v každom počasí.
  • Domáca obuv – tu ide najpohodlnejšie dámske topánky – papučky, ide teda o interiérovú obuv, ľahkú, mäkkú a zväčša textilnú.
  • Spoločenská obuv – spoločenské dámske topánky sú veľmi elegantné až luxusné. Sú viac zdobené ako bežná obuv alebo sú lakované. Môžete sa stretnúť aj napr. s lodičkami, ktoré sú na zvršku potiahnuté zamatovou textíliou alebo obšívané rôznymi flitrami. Spoločenské dámske topánky nie sú určené na celodenné nosenie, ani na chôdzu na nerovných povrchoch. Sú určené len do interiérov (ak v popise pre konkrétnu obuv nie je uvedené inak) a do nenáročných podmienok.
  • Športová obuv – táto obuv je určená, ako už z názvu vyplýva, na určitý druh športu. Od druhu športu, na ktorý sú topánky určené, závisí ako sú tvarované, kde je ich ťažisko a kde poskytujú najväčšiu podporu alebo odpruženie pri dopade chodila na zem. Sú šité tak, aby boli ľahké, priedušné, mäkké a maximálne pohodlné.
dámske topánky

Plátenky na suché letné dni

Je dôležité vedieť aspoň týchto zopár základných informácií, aby ste sa nečudovali, keď vám v predajni neuznajú reklamáciu napr. na topánky, ktoré boli pri kúpe definované ako spoločenské a vy ste ich veselo nosili na rozbitých chodníkoch v meste. Povedzme si pravdu, ani pri oblečení by ste nezvolili spoločenské saténové šaty len tak na prechádzku alebo na nákup do potravín…