Depresia je choroba, ktorú treba liečiť
Duševná porucha depresia, sa u ľudí objavuje čoraz častejšie. Dnes ňou trpí niečo cez 20% populácie, čo je približne každý 4 – 5 človek. Za depresiu sa však nikto nemusí hanbiť, treba ju liečiť.
Ide o viac ako len o smútok
Depresia nie je len pocit smútku alebo zlá nálada, ktorá na nás príde, keď sa stane niečo zlé. Často tvrdíme, že máme depresiu, no v skutočnosti to tak nie je. O depresiu sa totiž jedná až vtedy, keď pocity smútku, beznádeje, nezáujem a podobne, pretrvávajú neprestajne minimálne 2 týždne. Takýto stav človeku zabraňuje, aby mohol počas dňa normálne fungovať. Začne sa vyhýbať kontaktu s ľuďmi a uzatvára sa sám do seba.
Pri depresii je veľmi dôležitá podpora rodiny a priateľov, no najviac človeku zrejme pomôže odborník, psychiater. Laické rady totiž človeku trpiacemu depresiou môžu skôr uškodiť ako pomôcť. Najmä ak sa jedná o rady ako „daj sa dokopy“. Ak chcete človeku s depresiou pomôcť, debatujte s ním skôr o jeho silných stránkach, no dobré je aj presvedčiť ho, aby navštívil psychológa.
Depresia – u koho a ako sa prejavuje
Depresia sa prejavuje viac u ľudí, ktorí trpia nejakou závažnou chorobou, u opustených alebo osamelých ľudí, introvertov či uzavretých ľudí. Jej pôvod však môže byť aj dedičný. Štatisticky depresiou trpia viac ženy než muži a môže sa vyskytnúť v každom veku, najmä medzi 20 – 50 rokom života.
Medzi príznaky depresie patrí dlhotrvajúca zlá nálada, smútok, nechuť do života, únava, nedostatok energie, poruchy sústredenia, pocit menejcennosti, strata záujmu o veci, ktoré človeka predtým napĺňali radosťou, poruchy pri prijímaní stravy – chudnutie alebo priberanie, úzkosť, znížené libido, strata zmyslu života až samovražedné myšlienky. Podľa toho koľko príznakov človek má a aké sú závažné, depresia sa rozdeľuje na ľahkú, stredne ťažkú a ťažkú. K naordinovaniu antidepresív často dochádza už pri stredne ťažkej depresii. Pri ťažkej to už môže byť aj hospitalizácia. Ak sa chcete o depresii dozvedieť viac, kliknite si na stránku modrykonik.cz