Deti a knihy, to k sebe pasuje ako leporelo a knižnica

Kniha je dobrý spoločník už po stáročia. Na cesty, dlhé zimné večery, alebo len tak na oddych. V dnešných časoch ju ale vytláčajú moderné technológie. Mládež radšej pozerá do obrazovky ako by si prečítala knihu. Čítanie kníh prináša mnoho pozitív a preto by sme sa mali snažiť svoje deti viesť ku čítaniu už od malička. Niektorí rodičia čítajú knihy nahlas svojím deťom ešte pred narodením. Začať môžeme napríklad tak, že kúpime leporelo. Aby deti čítanie bavilo, je dôležité aby sme im vybrali takú, ktorá je primeraná ich veku, a ktorá ich bude baviť. Postupne môžete knižky pridávať a vytvoriť tak menšiu knižnicu. Okrem kníh pre najmenších, ako sú napríklad rozprávky, môžete skúsiť aj iné. Nezostávajte len pri jednom žánri. Dobrá voľba môžu byť napríklad encyklopédie, komiksy alebo príbehy. Ak sa teda vydáte na nákup pre svoje ratolesti, okrem topánočiek a oblečenia či kočíka, skúste vybrať aj nejakú novú knižku.

leporelo

Leporelo je príležitosť ako dieťa zaujať.

Prečo deti nechcú čítať?

Nechuť k čítaniu môže spôsobovať mnoho faktorov. Okrem účinkom moderných technológií a obrazoviek na každom rohu, to môže byť napríklad aj nedostatok času. Rodičia často prihlasujú svoje deti na rôzne krúžky za účelom lepšieho rozhľadu, alebo aby sa dostali na lepšiu školu. Aj tu platí, že nič netreba preháňať. Pokiaľ chce rodič, aby jeho dieťa čítalo, mali by čítať aj rodičia. Deťom v dnešnej dobe chýba trpezlivosť, môžu mať problém so sústredením alebo majú pocit, že čítanie je forma trestu. Čítanie pritom zlepšuje rôzne schopnosti a rozvíjajú mozog. Leporelo je ideálna príležitosť ako deti k čítaniu priviesť.

leporelo

Leporelo, to je dôvod čítať.

Aké benefity prináša čítanie?

Znižuje stres a prináša oddych od bežných všedných dní kedy sa môžete ponoriť do iného sveta. Ako sa zoznamujete s príbehom a poznávate charakteristiku postáv, zlepšujete si pamäť. Rovnako si zlepšujete analytické schopnosti pri tom, ako príbeh odhaľuje a opisuje množstvo detailov. Pri dobrom príbehu sa dokážete upokojiť a tak kniha znižuje krvný tlak. Zlepšuje schopnosť koncentrácie a rozširuje obzory. Jedným faktom, ktorý stojí za spomenutie je aj to, ako čítajú knihy úspešní ľudia. Čítanie kníh má totiž vo svojom každodennom programe väčšina z nich.