Detská obuv sa nededí

V procese výberu tých správnych topánok pre vášho malého potomka by sa mali hľadať odpovede na niekoľko otázok. V prvom rade či mu nová topánočka dobre sadne na nožičku.  A taktiež ako a z akých materiálov je vyrobená. A nakoniec aj to, či sa mu funkčne hodí vzhľadom na jeho vek. Aj keď to pre mnohých rodičov možno neplatí, že pri výbere by malo byť asi najmenej podstatné to, ako daná detská obuv navonok vyzerá. Dôležitá je jej funkčná konštrukcia a jednotlivé materiály, z ktorých je obuv vyrobená. Kvalitný materiál, strih, veľkosť a pružnosť. Všetky tieto faktory by mali prispievať k tomu, aby topánočka vhodne kopírovala tvár detskej nožičky. Detská obuv sa v žiadnom prípade nemá dediť po starších súrodencoch. 

detská obuv
Detská obuv Cawl

Základné konštrukčné prvky detskej obuvi 

     Každá detská obuv sa skladá zo štyroch základných konštrukčných častí. Je to zvršok, stielka, vonkajšia podrážka a päta. Vrchná časť detskej topánky môže byť vyrobená z kože, plátna alebo z novších sieťovaných materiálov. Keďže sa detské nôžky dosť potia, zvršok by mal byť vyrobený z priedušných materiálov. Rozumné je vyhýbať sa umelým materiálom. Podobne aj stielka má byť z nasiakavého materiálu. Vonkajšia podošva poskytuje topánke trakciu, odpruženie a flexibilitu. Vyhnite sa veľmi lepkavým a hrubým vonkajším podrážkam. Môžu spôsobiť neočakávané zakopnutia a aj nepríjemný pád dieťaťa. Batoľatá nepotrebujú na svojich topánočkách podpätky. Ploché vonkajšie podrážky uľahčujú prvé krôčiky. Staršie deti môžu nosiť topánky s podpätkami, ktoré ale by nemali byť príliš vysoké.

detská obuv
Detská obuv Medard

 

Obuv pre deti v školskom veku 

   Každodenné pohodlie pri chôdzi v zdravotne vyhovujúcej obuvi je pre dieťa v akomkoľvek veku to najdôležitejšie. Deťom má bezpečne slúžiť pri ich aktivitách. Pre deti v školskom veku je dôležitý štýl a strih topánok. V tomto veku si môžu vybrať z rôznych možností. Vrátane športovej obuvi, sandálov a turistickej obuvi. Hľadajte cenovo dostupné, flexibilné, dobre vetrané topánky, ktoré poskytujú dostatok priestoru pre rast detských nožičiek. Ak máte špecifické problémy nájsť vhodnú obuv alebo ak sa u vášho dieťaťa objavia nejaké iné ťažkosti s chodidlami, poraďte sa radšej  s detským ortopédom.