Dioptrické okuliare z eshopu

Keď sa pozrieme na dioptrické okuliare online, tak sa mi zdá, že sa z eshopmi rozthlo vrece. Len keď sa na eshopy s okuliarmi pozriete bližšie, zistíte, že nieje optika ako optika. Nechápal som, ako môžu kamené optiky ponúkať zľavy 50,60 alebo 70%, nedávalo mi to žiadnu logiku. V ponukách eshopov som sa nevedel vyznať, tak som sa zastavil v miestnej optike, na rozumy…

Nie každý, kto predáva dioptrické okuliare je naozaj optik 

Keď idete k zubárovi, tak predpokladáte, že vás ošetruje zubár. Keď idete na zubnú hygienu, nekontrolujete, či je daná osobná zubný technik/hygienik. Problém v optike je, že optikov a optometristov je veľmi málo. Keď chcete mať naozaj dobre nastavené okuliare, mal by ich vyrábať optik alebo optometrista. Či už je to na eshope alebo v kamenej optike. No problém je, že väčšina eshopov na dioptrické okuliare vôbec nie sú očné optiky. Aby mi v optike dobre poradili so sklíčkami, tak sme to rozoberali asi 20 minút. Až po zodpovedaní množstva typu : Ako  často nosíte okuliare? Šoférujte-cez deň, v noci?  Ako často používate digitálne zariadenia? nosíte okuliare celý deň alebo podľa potreby? …a asi milión ďalších. Až potom mi na základe rozhovoru doporučili správny typ skiel práve pre mňa. Dokonca mi dopredu vedeli vypočítať hrúbku skiel na desatiny milimetra a ukázali mi to na 3D obrázku.  

dioptrické okuliare
Dioptrické okuliare LINDBERG

Nie je sklo ako sklo 

Čo ma vytáča je, že ako zákazník absolútne nemám šancu skontrolovať alebo zhodnotiť, aké sklá mi vlastne do okuliarov dajú. Som úplne v rukách predajcu. Ako na skle skontrolujete výrobcu? kvalitu úpravy? kvalitu čistenia?… Dozvedel som sa, že princíp akčných ponúk je jednoduchý – to, čo im unikne za profit na rámiku pri50,60,či 70% zľavách, doženú na sklách. V značkách rámikov sa totiž väčšinou zákazník vyzná, no v sklách je to už iná pesnička. V optike mi ponúkli sklá od “jednoduchších stenčených (nestenšené ani nepredávajú – že je to škaredé a praská to) za 16€ jedno sklíčko po najlepšie sklíčko od Nemeckého výrobcu Carl Zeiss, kde stálo stenčené sklíčko s najlepšími úpravami 60€ a s väčším stenšením aj 100€. 

dioptrické okuliare
Dioptrické okuliare od populárnej firmy Dolce&Gabbana

Najlepšia úprava nie je vždy najlepšia voľba 

Vybrať správne dioptrické sklá do dioptrických okuliarov je hotová alchýmia. Na nete som videl milión reklám o filtroch na modré svetlo. Robím veľa s počítačom, tak som si ich vypýtal.  Až tu v optike som sa od optometristu dozvedel, aký je to „krásny“ ťah na peniaze. Dostal asi 10 minútové vysvetlenie o tom, ako to nefunguje a prečo si to nemám kupovať, aj keď je to najdrahšie sklíčko, ktoré majú v ponuke. Taktiež tu dosť riešili rôzne typy antireflexov – úpravy na sklách – aby sa neleskli. Niektoré majú aj hydrofóbne a antistatické účinky, aby sa lepšie čistili, iné majú ešte lepšie tvrdenie, aby sa nepoškriabali. Sranda je, že napr. niektoré úpravy sú odolnejšie a samozrejme drahšie, no k niektorým rámikom sa nehodia, lebo ich zbytkový odlesk ruší celý dojem z okuliarov.  

Pri dioptrických okuliaroch sa oplatí počúvať optika 

Nakoniec sme zvoli variant kompromisu . Konkrétne sa sklíčko volá Dura vision silver. Je to taká “stredná úprava” od firmy Carl Zeiss. Dokonca som dostal k tomu certifikát pravosti. Na sklách dokonca pod určitým uhlom vidím gravúru – značku výrobcu. Tak aspoň viem, že za čo som zaplatil, to som aj dostal. Musím povedať, že lepšie som nevidel, iné sklá už nechcem. Keď mi ich dávali okuliare, myslel som, že tam tie sklá ani nie sú – vôbec ich nebolo vidieť. Investíciou do kvalitných skiel neľutujem. Predsa len, dávam si to na tvár každý deň, som rád, že som si nechal poradiť od odborníkov a nešiel som podľa ceny rámika na Heureke alebo výšky zľavy na Glami.