Diskové polia
Diskové polia sú hardware prvky, ktoré obsahujú veľkú skupinu pevných diskov (HDD). Môžu obsahovať niekoľko Disk Drive zásobníkov a majú architektúru, ktorá zlepšuje rýchlosť a zvyšuje ochranu dát. Tento systém je prevádzkovaný prostredníctvom pamäťového radiča, ktorý koordinuje činnosť v rámci jednotky. Diskové pole tvorí chrbticu moderných skladových sieťových miest. SAN (Storage Area Network) obsahuje jeden alebo viac diskových polí, ktoré fungujú ako úložisko pre dáta, ktoré sa pohybujú dovnútra a von zo siete SAN.
RAID (Redundant Array of Inexpensive Disks)
RAID používa dva alebo viac diskov pre zlepšenie výkonu a odolnosti voči chybám. RAID umožňuje ukladanie dát v rôznych krokoch pre ochranu dát proti korupcii a užívateľom slúži rýchlejšie.
Existujú rôzne úrovne RAID:
- RAID 0 poskytuje prekladanie dát, pričom dáta sú rozprestreté naprieč mnohým diskov bez nutnosti akejkoľvek redundancie. To je dobrý spôsob, ako zlepšiť výkon.
- RAID 1 má disk zrkadlovo tak, že všetky údaje sú zapísané do dvoch fyzických diskov a kupletné dáta existujú na dvoch miestach – ak jeden disk zlyhá, druhý je k dispozícii. Je to dobrý spôsob, ako zrýchliť načítavanie, ale nevýhoda je, že spomaľuje proces zápisu.
- RAID 10 je kombináciou RAID 0 a 1.
- Existujú aj ďalšie typy ako RAID 5 a RAID 6.
Predajcovia diskových polí
EMC bolo založené v roku 1990 ako špecialista na diskové polia. Avšak existuje mnoho ďalších predajcov, ktorí ponúkajú diskové polia, ako napr. NetApp, IBM, Dell, Oracle, HP, Hitachi Data Systems, Compellent, Pillar Data Systems, Xiotech, Fujitsu, NEC, Data Direct Network Huawei Symantec, Nexsan, SGI, Overland a Infotrend. Na „spodnej“ časti trhu existuje celý rad predajcov, ktorí ponúkajú pomerne lacné diskové polia – LaCie, Dulce System, G-Technology. Predajcovia, ako je Dell, HP a Overland ponúkajú tiež lacnejšie diskové polia.
Diskové polia – technológia
Diskové polia obsahujú mnoho otáčajúce sa disky, kde sú dáta uložené. V danej skupine môže byť mnoho fyzických diskov kombinovaných na vytvorenie oveľa väčších logických diskov. Radič úložiska môže diktovať, aby tri fyzické disky 100GB mohli byť kombinované do logického objemu 300GB. Ak máte stovky riadiacich diskov v jednotke, potom môžete vytvoriť niekoľko naozaj obrovských logických zväzkov v prípade potreby.
Termín „diskové pole“ sa vzťahuje aj na širokú škálu rôznych zariadení. High-end monolitické diskové polia sú veľmi veľké a drahé a sú dodávané s podnikovými funkciami, ako je plná redundancia. Ak jeden disk alebo iné súčasti zlyhajú, systém pokračuje bez prestávky. Enterprise-class disky, teda sady, sú navrhnuté tak, aby boli vysoko dostupné. Ďalej prichádzajú s veľkým množstvom pamäte. Často prístupné údaje môžu byť uložené do pamäte a rýchlo dostupné.
Enterprise diskové polia tiež využívajú RAID. Tieto polia často obsahujú dva vysoko výkonné redundantné radiče RAID, ktoré slúžia pre ich veľké množstvo diskov. Niektoré konfigurácie RAID znamenajú, že systém je stále spustený, ak jeden z diskov zlyhá. Avšak, RAID 6 je príkladom typu RAID, ktorý sa môže vyrovnať s dvoma diskami, ktoré súčasne zlyhali bez prestojov.
Okrem toho existuje „stred“ celý rad diskových polí pre malé firmy a dokonca aj spotrebiteľské trhy. V týchto dňoch je dokonca možné zakúpiť multi-TB diskové pole za prijateľnú cenu. Avšak, týmto výrobkom chýba prepracovanosť, nezahŕňajú redundanciu a ďalšie funkcie podnikových systémov, a tiež sú ich výkony obmedzené. Aj keď systém spoločnosti je schopný obslúžiť dáta efektívne u sálových počítačov na spracovanie a závratnú časť transakcií za sekundu, low-end diskové polia sú zamerané predovšetkým na prostredie, kde len niekoľko počítačov alebo serverov má prístupy k dátam.
V priebehu doby dokonca aj low-end boxy boli začlenené k RAID a k základným technológiám pre ochranu údajov. A ako procesor a rýchlosť pripojenia stúpa, sú stále viac a viac schopné dosiahnuť primeranú úroveň výkonu.