Domové dvere bezpečné, pevné a trvácne – klopať prosím!

Domové dvere sú vstupom do domova, do súkromia, do rodiny. Aj preto by mali byť domové dvere bezpečné, pevné, odolné a trvácne. Majú obyvateľov domu chrániť a zabezpečovať im teplo a pohodu.

Domové dvere

Prirodzená krása dreva je neprekonateľná.

Ako si vybrať správne domové dvere

Ak si vyberáte domové dvere, mali by architektonicky zapadnúť perfektne k celému domu. Domové dvere sú tiež skvelým predmetom, na ktorom môžete ukázať váš vkus, vašu náladu alebo životný štýl. Dvere do domu môžu byť celé drevené, alebo kombinované so sklom (priehľadným, matným alebo farebným)… možností je veľa. Štandardné dvere sú 80 cm až 90 cm široké, preto v tejto šírke nájdete najväčšie množstvo rôznych domových dverí. Ak ale nemáte štandardný vstup do domu, alebo máte dvoj-dvere domové, predovšetkým sa ubezpečte, že máte dostatočne kvalitný a pevný rám. Väčšie domové dvere sa samozrejme dajú vyrobiť, no väčšinou je to na objednávku a na mieru.

Domové dvere

Dvere väčších rozmerov sa dajú vyrobiť na mieru.

Materiál dverí do domu

Väčšina moderných domových dverí je vyrobená z dreva, sklolaminátu alebo z ocele. Drevo: nič neprekoná prirodzenú krásu dreva, no nie je lacné ani ľahké. Pretože je drevo veľmi citlivé na vlhkosť a slnko, drevené domové dvere by sa mali skúmať a prípadne ošetriť aspoň 1 x do roka. Niektoré moderné domové dvere z dreva sú sendvičové dyhy prekrývajúce drevené alebo oceľové jadro. Sklolaminát: domové dvere z tohto materiálu sú cenovo dostupné aj dostatočne odolné. Roky vydržia bez údržby a sú priam stvorené pre náročné klimatické podmienky. Takéto dvere majú zväčša penové jadro, čo ich robí výbornými izolantami. Oceľ: oceľ je silný materiál, ktorý nepraská a nemôže u neho dôjsť k pretrhnutiu, nie je žiadnym spôsobom deformovaný. V oceľových dverách sa však môžu tvoriť jamky. Drobné môžu byť celkom jednoducho opravené, no pri väčších si to vyžaduje výmenu celých dverí. Oceľ je vodivý materiál a preto nebudú poskytovať optimálnu teplotu v extrémnych klimatických podmienkach. Je to ale výborná voľba na kratšiu dobu.

Ceny

Rovnako, ako väčšina investícií v dome, aj dvere do domu sú investíciou a sú drahšie ako interiérové dvere. Uistite sa, že ste dobre oboznámení o energetickej účinnosti, požiadavkách na údržbu a životnosti dverí, ktoré si zvolíte. Všetky tieto podmienky majú vplyv na dlhodobé náklady a údržbu vstupu do vášho domu.