Olejová lampa – sen o domácom pokoji

Olejové lampy vznikli pred tisíckami rokov ako alternatíva, keď neboli k dispozícii sviečky.Olejová lampa je historické svietidlo a aj keď sa móda točí a stále vidíme niektoré veci a doplnky z minulosti sa vracať do módy aj dnes, nie som si istá, či to platí pre svietidlá. Ľudia 21 storočia sú príliš pohodlní, aby doma existovali bez automatického elektrického svietidla. Svetlo a teplo plameňa má však nesmierne upokojujúci účinok na naše zmysly, telo i dušu. Toto však dnes ľudia riešia rôznymi (aj elektrickými) krbmi.

Olejová lampa

Olejová lampa je perfektná dekorácia.

Kam sa hodí olejová lampa?

Ak sa vám ale páči vidiecky štýl bývania, alebo vo vašej víkendovej chate nemáte zabudované elektrické vedenie, olejová lampa je do takéhoto priestoru priam ideálna. Príjemne navodí atmosféru, skrášli priestory, alebo aj rozvonia váš domov. Dokonale funguje olejová lampa aj ako osvetlenie do záhrady počas vonku strávených letných večerov. Olejové lampy sú jednoducho skvelým dekoratívnym doplnkom v interiéri aj v exteriéri domu.

Olejová lampa

Olejové lampy sú historické svietidlá.

Olejovú lampu si môžete vyrobiť aj sami

Na to, aby ste si vyrobili svoju vlastnú olejovú lampu, budete potrebovať jednoduché prostriedky, ktoré sa nachádzajú v každej bežnej domácnosti. Prichystajte si jednu malú sklenenú 0,5 l nádobu, bavlnený špagátik, nožnice, veľkú ihlu, korkový štupeľ a olivový olej. Odrežte alebo odstrihnete kúsok korku tak, aby bola aspoň jedna časť plochá. Hrubou ihlou prevlečiete cez stred korku bavlnený špagátik. Špagátik by mal prechádzať korkom tak, aby na jednej strane bola dlhšia časť a na druhej vyčnievala len krátka, ktorú neskôr zapálite. Do sklenenej nádobky nalejte olivový olej, cca 2-3 dcl (alebo podľa veľkosti nádobky). Umiestnite korok do nádoby, najlepšie do stredu, a dlhšou časťou špagátika ponoriť do oleja a kratšiu časť necháte von. Kratšiu časť zapálite a hotovo, olejová lampa je na svete. Tí kreatívnejší si môžu zafarbiť olej alebo ozdobiť sklenenú nádobu pre krajší vzhľad, prípadne do oleja ponoriť bylinky či kúsok borovicovej halúzky, harmanček a pod. pre voňavú olejovú lampu.