Doprajme si počas dovolenky aj spánok

Dovolenka nám okrem iného môže a mala by poskytnúť aj možnosť dohnať nejaký veľmi potrebný spánok. Znížiť alebo úplne eliminovať tzv. spánkový deficit. Priebežné získavanie dostatočne dlhého spánku zlepšuje duševnú výkonnosť, pomáha predchádzať predčasnému starnutiu a môže zabrániť mnohým chorobám posilnením imunitného systému. Ak si teda vezmete oddychový čas v podobe vhodne zvolenej dovolenky, hlavne aby ste sa zbavili pracovného stresu, môžete tým prispieť k zlepšenie svojho zdravia.

dovolenky

Dovolenky slúžia na oddych.

Pravidelné dovolenky

Početné výskumné štúdie naznačujú, že pravidelné dovolenky znižujú riziko úmrtia na akúkoľvek inú príčinu než starobu. Okrem iného minimalizujú riziko srdcových ochorení. Užívanie si pravidelných pracovných prestávok tiež pomáha znížiť stres, ktorý môže viesť k rôznym zdravotným problémom, ako je obezita, depresia a úzkosť. Keď si vezmete dovolenku, okamžite znížite stres vo svojom živote a dáte si priestor a čas na návrat do práce s jasnou mysľou. Život je predsa krátky. Nenechajte si ho vedome skrátiť tým, že sa budete vyhýbať dovolenke. Z rôznych osobných aj finančných dôvodov. Ľudia, ktorí si nedoprajú dovolenku, určite nerobia dobre.

Dovolenky zlepšujú celkovú kvalitu spánku

Dovolenky zlepšujú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, pretože dovolenkový čas venujete svojej rodine alebo sebe. Toto je snáď najdôležitejšia výhoda, ktorú ponúka čas na dovolenku. Pokiaľ však ide o pracovné prostredie, výskum ukazuje, že väčšina pracovníkov má na konci roka nejakú nevyužitú dovolenku. Neužívanie dovolenky môže narušiť vaše fyzické a duševné zdravie. Existuje niekoľko zdravotných prínosov z dovolenky, ktoré dokazujú, že by ste ju mali brať vážne.

dovolenky

Pre dobrú náladu treba chodiť na dovolenky.

Dovolenka znižuje stres, zvyšuje kreativitu

Negatívny vplyv stresu na ľudské zdravie je všeobecne známy. Mnohé zdravotné problémy môžu súvisieť práve s našimi pracovnými podmienkami. Správne načasovanie a užívanie si dovolenky zvyšuje kreativitu – zmena tempa umožňuje ľuďom vidieť ich každodenný svet inak. Ľudia pociťujú jasnejšie myslenie a kreatívne sa rozvíjajú po odpútaní sa od svojho pracovného prostredia. Aj vďaka kvalitnému spánku počas dovolenky.