Dôsledná a precízna rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcia bytu si vyžaduje dobrý plán

Hovorí sa, že ak už raz rekonštruovať, tak naozaj poriadne… Chystáte sa práve na tento dôležitý krok? Rekonštrukcia bytu je vždy časovo aj finančne náročným obdobím, ak sa však robí precízne a dôsledne, výsledok vám výrazne zlepší kvalitu vášho bývania aj na niekoľko desiatok rokov. Prvé, čo je potrebné urobiť, je dôsledne si naplánovať celú rekonštrukciu bytu od A po Z vrátane finančného rozpočtu. Nezabúdajte ani na povinnosti voči úradom a podľa rozsahu prác, ktoré vás čakajú, si splňte svoju ohlasovaciu povinnosť či požiadajte o vydanie stavebného povolenia (stavebné povolenie sa vyžaduje najmä pri zásahu do nosných priečok bytu). Ohľaduplnosť voči susedom v podobe vyvesenia oznamu na vchodové dvere bytového domu o priebehu rekonštrukčných prác vo vašom byte spolu s ospravedlnením za dočasné nepohodlie je tiež krokom, na ktorý by ste nemali zabudnúť.

Rekonštrukcia bytu od základu

Pri rekonštrukcii bytu nejde len o estetické hľadisko, dokonalý dizajn a reprezentatívny vzhľad nového interiéru bytu, ale aj o bezchybnú funkčnosť nového priestoru s minimalizovaním rôznych obmedzení. Preto by rekonštrukcia bytu mala prebiehať vždy komplexne a od základu, pretože napr. vynovená kúpeľňa s novými obkladačkami a luxusným sprchovým kútom, vám veľa radosti neprinesie, ak ju budete musieť po krátkom čase rozbúrať len preto, že ste neskontrolovali a nevymenili aj staré rozvody vody či elektriky. To isté platí aj pre všetky ostatné miestnosti vrátane kuchyne.

Poradie prác pri kompletnej rekonštrukcii

rekonštrukcia-bytu

Do prác sa zrejme zapojíte aj vy

Aj pri rekonštrukcii bytu svojpomocne treba dodržať určité poradie prác podľa dôležitosti. Ako prvé si objednajte kontajner a zbavte sa starých podláh aj obkladačiek, prípadne spravte dispozičné zmeny (napr. vybúranie priečky), ak boli súčasťou vašich rekonštrukčných plánov. Pri týchto hrubých prácach sa realizuje aj prípadná výmena a vysekávanie elektrických, plynových či vodovodných rozvodov (napr. pri zmene rozloženia kuchynskej linky alebo aj vtedy, ak sú už nekvalitné a staré). Potom je na rade výmena zárubní, interiérových dverí aj výmena okien a prípadne i vchodových dverí. Pred položením nových podláh vyrovnajte podklad a vystierkujte steny. Rekonštrukcia bytu vo fáze výberu nábytku či doplnkov je už potom príjemnou čerešničkou na torte.