Dovolenka Chorvátsko – mňam mňam!

dovolenka chorvátsko

Dovolenka Chorvátsko a špeciality, ktoré vám ponúkne počas návštevy

Hovorí sa, že láska ide cez žalúdok, a ja si myslím, že tak isto to funguje aj pri cestovaní. V mnohých prípadoch platí, že cestovateľ sa do krajiny zaľúbi vtedy, keď sa zaľúbi do jedla, ktoré v nej ochutná. Samozrejme určite vás uchváti scenéria, architektúra, tradície, spôsob života, ale nie kým si nesadnete a neochutnáte miestne špeciality. Mieste jedlo je v skutočnosti akousi skratkou k zamestnaniu všetkých vašich zmyslov naraz, predstavujúc vám cudziu kultúru najlepším možným spôsobom – potešením z jedla.

Rôznorodá chorvátska kuchyňa

Chorvátska kuchyňa, ktorú máte možnosť objaviť počas dovolenka Chorvátsko hlavne v pobrežných oblastiach, je veľmi ovplyvnená stredomorskými krajinami ako Grécko, Taliansko, Španielsko, ale má aj svoje populárne a tradičné jedlá. Na žiadnom stole by nemal chýbať olivový olej a dobré víno. Tak isto ryby a morské plody, ryža, klobása z Dalmácie, Istrie, Slovinska a dobré jahňacie. Kvôli silnému vplyvu talianskej kuchyne tiež nachádzame množstvo pizzerií. Ak sa chcete dobre a lacno najesť, nemali by ste obísť podniky označené ako „Konoba“.

Miestne špeciality, ktoré by ste na dovolenke Chorvátsko nemali obísť:

Pašticada. Tradičné mäsové jedlo z Dalmácie. Hlavnou zložkou je hovädzie mäso, ktoré sa pred varením marinuje v červenom víne, cesnaku a zmesi rôznych byliniek. Počas varenia sa pridávajú sušené slivky, mrkva, cibuľa, klinčeky a muškátový oriešok takže vzniká hustá, tmavá šťava bohatá na chute. Tradičná pašticada sa podáva so zemiakovými haluškami.

Riba na gradele i blitva je tradične najčastejšia kombinácia v Dalmácii. Grilovaná ryba podávaná s varenými zemiakmi a mangoldom. Ryba ochutená cesnakom, petržlenovou vňaťou a olivovým olejom je niečo čo počas dovolenky Chorvátsko uvidíte miestnych pripravovať pozdĺž celého pobrežia. Je to jednoduché a chutné jedlo, ktoré dokonale stelesňuje Dalmátsku tradíciu.

Janjetina s ražnja, alebo jahňacina na ražni je najtypickejší spôsob prípravy jahňaciny v Chorvátsku. Pozdĺž celého pobrežia máte návesti, ktoré vás nasmerujú na miesta, kde sa toto jedlo podáva. Jahňacina sa pomaly otáča nad žeravými uhlíkmi, čoho výsledkom je šťavnaté pečené mäso, ktorému nikto neodolá. Tradične sa podáva so zeleným šalátom a jarnou cibuľkou.

Dovolenka Chorvátsko vás určite uchváti viac keď ochutnáte tradičné chorvátske jedlá a nenabalíte sa paštétami a salámami, ktoré si kúpite doma. Hor sa za objavovaním a dobrú chuť!

dovolenka chorvátsko

Dovolenka Chorvátsko – tradičná, no stále fascinujúca