Správna farba na drevo je dôležitá

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že drevo je jednoduchý materiál na maľovanie, je dobré poznať aspoň základné podmienky pre úspešný a dlhotrvajúci náter. Prvotné otázky by mali byť : Čo maľujem, na aký druh dreva natieram, ide o interiér alebo exteriér? Existuje totiž niekoľko rôznych druhov farieb, ktoré by ste mohli použiť. Čím viac podrobností viete, tým lepšie sa farba na drevo vyberá. Hlavným zmyslom kvalitného náteru je uchrániť drevo pred vyblednutím a vlhkosťou.

Drevo je stále veľmi štýlová záležitosť

Ako pripraviť drevo na náter?

Pokiaľ plánujete na vaše drevo naniesť farebný náter a nie iba ochranný, určite spravte základný náter pred samotným zafarbením. Základný náter drevo pekne ošetrí a vyhladí. Pokiaľ idete drevo lakovať, to znamená náter ochranný, mal by sa použiť impregnačný prostriedok. Predtým všetkým je samozrejme drevo dobre trochu prebrúsiť, aby bol povrch čo najhladší. Farba na drevo sa potom natiera veľmi dobre.

Farba na drevo od San Marco

Aké farby na drevo poznáme?

To najzákladnejšie delenie je medzi rozpúšťadlovými a vodou riediteľnými farbami. 

Mnoho ľudí si vyberá farby rozpúšťadlové na báze oleja, a to kvôli trvanlivosti. Oleje po vyschnutí farby vytvoria hladký povrch, vďaka čomu získate matnosť alebo lesklosť v závislosti od zvoleného typu farby. Výhodou je, že väčšina náterov dokončených lakovaním na báze oleja nevyžaduje na dosiahnutie tohto lesku ďalšiu povrchovú vrstvu. Aby ste však tento hladký povrch dosiahli, musíte použiť kvalitný štetec a nie valček. Uistite sa, že pri tomto type maľujete priamo na holé drevo alebo na základný náter, pretože oleje sa pod vrstvou latexu dobre nezmiešajú.

Rozšírenejšie sú ale farby založené na vode, pretože použitie je najjednoduchšie zo všetkých farieb. Nemusíte robiť prvotné ošetrenie dreva, pokiaľ nebolo predtým natreté olejovou farbou a netreba sa báť rastu plesní alebo zápachu. Farby na báze vody vysychajú veľmi rýchlo a farba obvykle odoláva vyblednutiu a praskaniu. Bežné typy vodových farieb zahŕňajú aj kriedové a mliečne farby.