Farby na drevo udržia jeho vlastnosti po dlhé roky

Drevo je obľúbeným a využívaným materiálom už dlhé stovky rokov. Avšak aj napriek jeho obľúbenosti má viacero chýb, ktoré mu ľudia nevedia tak jednoducho odpustiť. Okrem klasickej horľavosti a niekedy náročnému opracovaniu je hlavným problémom jeho životnosť, a to hlavne v exteriéri.

ochrana dreva

Ošetrením dreva sa predlžuje jeho živostnosť

Našťastie je človek tvorom múdrym a za tú dobu využívania dreva sa naučil ako sa oň starať, aby sa jeho životnosť čo najviac predĺžila. Na tieto účely v dnešnej dobe slúžia hlavne farby na drevo, ktoré sú vyrábané priemyselne. Avšak v minulosti sa využívali aj iba čisto prírodné prostriedky.

Ako chrániť drevo?

Keď som hovoril o prírodných prostriedkoch, tak v minulosti bola najčastejšie využívaná býčia krv. Pre niekoho tento barbarský spôsob ochrany však fungoval až prekvapivo dobre. Drevo ošetrené týmto náterom bolo odolné voči drevným škodcom, zvýšila jeho tvrdosť a predĺžila životnosť.

Ďalšou možnosťou a často využívanou verziou boli vytvárané prvé nátery na báze včelieho vosku a liehu. Takto ošetrené drevo dokázalo lepšie odolávať vplyvom prostredia a predlžovala sa jeho životnosť. Veľkou nevýhodou však boli vyššie náklady na prípravu tejto farby na drevo.

Farby na drevo v súčasnosti

V súčasnosti sa však od týchto prvotných prostriedkov na ochranu dreva značne upustilo. Hlavne čo sa týka býčej krvi, tá sa už nevyužíva vôbec. Namiesto toho, ich miesto zastúpili priemyselne vytvárané farby na drevo. Tieto nátery vznikali na základe špecifických požiadaviek trhu a prostredia, kde sú aplikované. Preto je na trhu doslova nepreberné množstvo rôznych náterov a farieb na drevo.

farby na drevo

Farby na drevo San Marco

Pokiaľ ste sa rozhodli pre ochranu dreva u vás doma, je nutné si uvedomiť niekoľko faktov:

  • Umiestnenie dreveného predmetu
  • Druh dreva
  • Akým vplyvom je vystavené
  • Ako je namáhané

Na základe týchto informácií si potom buď sami alebo lepšie po porade s predajcom vyberiete ten správny druh farby na drevo. A čo je nespornou výhodou oproti minulosti je fakt, že farebná paleta je v dnešnej dobe prakticky nekonečná. Stačí si iba vybrať.

Tak neváhajte a doprajte svojmu drevenému nábytku alebo zariadeniu tú správnu starostlivosť.