Fasádne omietky oživia aj starší dom

fasádne omietky

Vyskúšajte fasádne omietky od San Marco

Každý vlastník domu určite pozná, čo dokáže aj s tou najkrajšou fasádou spôsobiť čas. Či už sa jedná o postupné pôsobenie času a poveternostných vplyvov, rôzne poškodenia, mechanické poškodenie fasády alebo o praskliny spôsobené zmršťovaním materiálu, prípadne statickým posunom budovy. Statický posun pritom nemusí znamenať ohrozenie stavby, ale iba jednoduché pôsobenie času. A práve toto je tá správna doba, kedy sa dostávajúma rad aj moderné fasádne omietky.

Nové fasádne omietky neznamenajú vždy totálnu prerábku

Pri aplikácii nových fasádnych omietok však nie je nutné vždy aplikovať novú omietku na celú stavbu. Najčastejšie sa tento postup používa pri snahe ušetriť finančné prostriedky počas drobných stavebných úprav na dome, ako napr. výmena okien, dverí alebo pristavenie nového komína.

Práve v týchto situáciách je vhodné mať poznačený presný odtieň pôvodnej fasádnej omietky, ako aj technológiu, na základe ktorej bola omietka vyrobená. Hoci sa vždy bude dať pri pozornom skúmaní rozoznať miesto, kde bola omietka napájaná na pôvodnú, určite je táto alternatíva opravy fasády menej zrejmá, ako pri použití iného odtieňa alebo druhu fasádnej omietky.

fasádne omietky

Zateplením šetríte energie na vykurovanie

Niekedy treba fasádnu omietky vymeniť od základu

Nič netrvá večne a ani životnosť fasádnej omietky nebude do nekonečna. Preto ak už pri vašej omietke prišiel správny čas na kompletnú renováciu, je dobré sa zamyslieť aj nad možnou alternatívou zateplenia. Veď kedy bude vhodnejší čas, ako práve počas komplexnej opravy pôvodnej omietky?

Na trhu je množstvo zatepľovacích systémov a niekedy je ťažké sa zorientovať a vybrať si ten správny. Okrem fasádnych omietok môžete na zateplenie použiť aj rôzne vnútorné omietky, ktoré perfektne izolujú a udržujú optimálnu teplotu po celú rok. Preto je vhodné sa obrátiť na odborníkov, ktorí vám určite fundovane poradia. Dôležité je však informovať sa vopred o použitých materiáloch, ako aj o ich životnosti.

Samozrejmosťou by malo byť použitie kompletného zatepľovacieho systému od jednej značky, pretože inak nemusí správne plniť svoju funkciu a v prípade reklamácie výrobca neposkytuje žiadnu záruku.

Tak neváhajte a pustite sa do renovácie vašej fasádnej omietky! Rozhodne to bude znamenať plus nielen pre vzhľad vášho domu, ale pokiaľ sa rozhodnete aj pre zateplenie, poteší sa aj vaša peňaženka.