Fasádny systém pre nízkoenergetické budovy

Nízkoenergetické budovy a pasívne domy sú v posledných rokoch veľmi žiadané a ich popularita neustále narastá, čo je prirodzená reakcia na pomerne vysoké ceny energií. Veľkú časť ľudí však k takémuto bývaniu motivuje nielen snaha ušetriť a minimalizovať náklady domácnosti za energie, ale tiež záujem o ekologickejší spôsob života a bývania (podobne ako je veľkým trendom uprednostňovanie bio potravín či bio kozmetiky). Nízkoenergetické bývanie funguje na princípe minimalizovania únikov tepla, čím sa minimalizuje aj potreba opätovne ho dopĺňať, čo v podstate znamená získanie bývania, ktoré nepotrebuje natoľko veľký prísun energií z vonkajších spoločných zdrojov, ako je to pri bežných nehnuteľnostiach. Na nízkoenergetickom bývaní sa podieľa množstvo faktorov, ako napr. vhodne zvolené stavebné materiály, orientácia nehnuteľnosti vzhľadom na svetové strany či kvalitný projekt, ale výrazný podiel má na ňom aj správne zvolený fasádny systém.

fasádny systém

Fasádny systém môže vyzerať aj takto

Kvalitný fasádny systém je ten najlepší kabát pre váš dom

Fasádny systém zahŕňa celý obvodový plášť domu, vrátane stien, okien, dverí a ak má byť naozaj kvalitný, musia mať všetky tieto jeho časti skvelé tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré zabránia tepelným únikom. Zateplenie fasády minerálnou vlnou alebo polystyrénom dnes už možno považovať za štandard v zaizolovaní obvodového plášťa nehnuteľnosti, ktorý ale často nerieši tepelné mosty, napr. v oblasti okien. Preferovaná je aj výstavba pomocou špeciálnych pórobetónových tvárnic, ktoré majú také výborné tepelnoizolačné vlastnosti, že už nie je potrebné ani dodatočné zateplenie, ale na trhu je dnes už aj nová generácia fasádnych systémov, ktoré umožňujú výstavbu veľkých výškových budov, ako aj rodinných domov s veľkými plochami presklenia a pritom s vysokou tepelnoizolačnou ochranou a presvetlením priestoru.

Ako

Izolácia a zateplenie sú v nízkoenergetických domoch pravidlom

Moderný prevetrávaný fasádny systém

Jednou z možností, ako zatepliť obvodové múry domu, je aj prevetrávaný fasádny systém, ktorého základom je nosná konštrukcia, napr. z hliníkových zliatin, do ktorej sa následne uchytí obklad fasády. Táto nosná konštrukcia sa spolu s obkladom ukotví do obvodových stien budovy s ponechaním správnej prevetrávacej medzery. Na výber je teda hneď niekoľko možností a je už len na vás, prípadne na odporúčaní architekta, pre aký fasádny systém sa rozhodnete.