Fasády domov – dôležité informácie, ktoré by mal vedieť každý majiteľ domu

Fasády domov sú dôležitou investíciou pri stavbe aj rekonštrukcii rodinného domu, preto by ste si mali dať naozaj záležať na ich dôkladnom výbere. Čím lepšie si premyslíte výber svojej fasády a zvážite všetky dôležité informácie, tým nižšie náklady na starostlivosť a opravy vás v budúcnosti čakajú.

fasády domov

Farba na fasádu a jej správny výber

Pri stavbe alebo rekonštrukcii rodinného domu môže byť výber farby na fasádu naozaj kľúčový nielen z hľadiska vzhľadu, ale aj následnej starostlivosti. Ako prvé by ste mali zvážiť prostredie, v ktorom sa váš dom nachádza. Pre fasády domov, ktoré sú obklopené prírodou, sú vhodné neutrálne, zemité farby a krikľavá farba na fasádu v takomto prípade určite nebude správnou voľbou. Pri mestských domoch zasa môžete vsadiť na aktuálne trendy a priam až futuristický vzhľad fasády. Nuž a ak vlastníte dom pri mori, potom môže byť vaša farba na fasádu aj o niečo odvážnejšia a môžete ísť aj do výraznejších, pestrých farieb – samozrejme, všetko s citom.

Druhá vec, na ktorú by ste mali myslieť, je starostlivosť o vašu fasádu. Ak si zvolíte bledé a svetlé odtiene, musíte rátať s tým, že vašu fasádu bude potrebné častejšie čistiť, aby si farba na fasádu zachovala svoj pôvodný vzhľad. Fasády domov, ktorých základom sú výraznejšie farby zasa musia počítať s tým, že použité farby musia byť naozaj kvalitné, aby už po pár rokoch neboli úplne vyblednuté od slnka.

čistenie fasád

Správna starostlivosť o fasády domov

Fasády domov nie sú lacná záležitosť a preto by ste v ďalších rokoch nemali zabúdať na pravidelnú starostlivosť. Pravidelné čistenie fasád by malo byť samozrejmosťou, ak chcete, aby si vaša fasáda domu zachovala svoj pôvodný vzhľad. Nejde však len o znečistenie fasády, ale tiež o to, že ak sa o fasádu nestaráte, môžu sa na nej začať tvoriť plesne a riasy a po niekoľkých rokoch aj nepekné praskliny a trhliny. Nuž a potom bude investícia do opravy fasády oveľa vyššia, než jej pravidelné čistenie. Čistenie fasád sa odporúča aspoň raz za päť rokov a po vyčistení sa odporúča na fasádu aplikovať aj ochranný prostriedok.